Haberler

25 Aralık 2015

Moğolistan’da Çingiltey Belediyesi Çocuk Kütüphanesi’ne Malzeme Ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Çingiltey Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Çocuk Kütüphanesi’ne teknik malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Moğolistan’da Çingiltey Belediyesi işbirliğinde Moğolistan’ın geleceği olan çocuklar için inşa edilen Çocuk Kütüphanesi’ne ihtiyaç duyulan teknik malzeme ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Çingiltey Belediyesi sınırları içerisinde okul öncesi ve genel eğitim-öğretim almakta olan, toplam 54.000 çocuk ve genç bulunuyor. Bu kapsamda gençlerin ve çocukların donanımlı, milli ve manevi değerlere bağlı bir birey olarak yetişmelerini teminen boş vakitlerini de verimli değerlendirmeleri maksadıyla gençlere ve çocuklara yönelik kütüphane kuruldu.

Çingiltey Belediye Çocuk Kütüphanesi’nin hizmet verebilmesi için ihtiyaç duyulan teknik malzeme ve ekipmanlar, TİKA tarafından temin edilerek Moğolistan’ın eğitim sektörüne ve kurumsal altyapının geliştirilmesine katkı sağlandı. Ayrıca TİKA tarafından temin edilen materyaller; tarayıcı, bilgisayar, yazıcı, sunucu ve işlemci gibi teknik malzeme-ekipmanlar ileride çocuk kütüphanesinin elektronik hale dönüştürülmesi, böylece E-kütüphane hizmeti verebilmesi sonucunda işitsel ve görsel engelli çocukların da bu kütüphanede yer alan zengin yazılı ve görsel kaynaklardan faydalanması düşünülüyor.

Çingiltey Belediyesi Çocuk Kütüphanesi’ne Teknik Malzeme ve Ekipman Yardımı Projesi kapsamında temin edilen malzeme ve ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Çingiltey Belediye Başkanı Ganbold Davaa, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Doç. Dr. Ekrem Kalan, TİKA Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Turan Can, Çingiltey Belediye Başkanlığı temsilcileri, Moğolistan Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile öğrenciler katıldı.

Çingiltey Belediye Başkanlığı Meclisi tarafından alınan bir kararla Moğolistan TİKA Ulanbator Koordinatörü Ekrem Kalan ve TİKA Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Turan Can’ın Moğolistan’ın Fahri hem şehri, Berat ve Madalya ile ödüllendirilerek bu törende madalyaları takıldı. Çingiltey Belediyesi Başkanı Davaa törende yaptığı konuşmada Türk Halkına ve TİKA’ya şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

Kosova Adli Tıp Ajansının Uluslararası Akreditasyonuna TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova Adli Tıp Ajansı’na cihaz desteğinde bulundu. Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan TİKA projelerine bir yenisini ekleyerek önemli bir projeye daha imza attı. Suç ve...