Haberler

30 Ağustos 2014

Moğol Savcılara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Ankara’da 21 Moğol savcıya Türk Yargı Sistemi ve Uygulamaları konulu eğitim programı düzenlendi.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerin kamu, kurum ve kuruluşlarının personellilerine yönelik düzenlediği mesleki eğitim programlarına devam ediyor. Bu kapsamda Moğolistan Başsavcısı D.Dorligjav ve Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil arasında 18 Haziran 2012 tarihinde imzalanan ortak mutabakat zaptı kapsamında TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Ankara’da 21 Moğol savcıya Türk Yargı Sistemi ve Uygulamaları konulu eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri ile Moğolistan’ın kamu kurum ve kuruluşların idari altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla birçok sektörde tecrübe paylaşımında bulunuyor. Bu çerçevede, Türkiye’de Moğolistan savcılarına yönelik düzenlenen eğitim programında Türkiye Adalet Sistemine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Bahse konu eğitim programı kapsamında Moğolistanlı savcılar Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan Adliyesi ve İstanbul Adliyesi’ni ziyaret ettiler. Moğol heyet, Türkiye Adalet Sistemi’ne ilişkin olarak olay yeri inceleme, delillerin toplanması, incelenmesi, korunması ve nakledilmesine ilişkin bütün uygulamalarına ilişkin bilgi edindi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı faaliyetlerini de yerinde inceleyen heyet üyeleri deneyim paylaşımında bulundular. Eğitimlerini tamamlayan Moğol savcılar, İstanbul’da gerçekleştirilen sosyal programın ardından ülkelerine döndü. Moğol Savcılar aldıkları eğitiminden duydukları memnuniyeti dile getirerek TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA, Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü, Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bosna Hersek’e gelen bir grup öğrenci, TİKA projelerini yerinde inceleme imkânı buldu. Saraybosna’nın yanı sıra Mostar, Travnik ve...