Haberler

01 Eylül 2014

TİKA, Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

TİKA, Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü, Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bosna Hersek’e gelen bir grup öğrenci, TİKA projelerini yerinde inceleme imkânı buldu.

Saraybosna’nın yanı sıra Mostar, Travnik ve Gorajde şehirlerini ziyaret eden öğrenciler, hem TİKA’nın bu şehirlerde gerçekleştirdiği projeleri de yerinde inceledi hem de TİKA’nın destekte bulunduğu Mostar’daki Cemal Biyediç Üniversitesini, Travnik’teki Elçi İbrahim Paşa Medresini ve Gorajde’deki Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Eğitim Merkezini ziyaret etti.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, programın, TİKA olarak Bosna Hersek’te gerçekleştirdikleri faaliyetlerin, öğrenciler tarafından yerinde incelenmesi amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Öğrencilerin, TİKA tarafından tadilatı yapılan Konyits Köprüsünü, Srebrenitsa Anma Galerisini ve Mostar yolu üzerindeki Meram Sağlık Ocağını da incelediklerini anlatan TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, ayrıca TİKA tarafından restorasyonu devam eden ve Saraybosna’nın en eski camilerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed (Hünkar Camii) Camii gibi bazı projelerin de yerinde incelendiğini aktardı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, önümüzdeki günlerde restorasyonu TİKA tarafından yapılacak tarihi Başçarşı’nın da program kapsamında ziyaret edildiğini belirterek, öğrencilerin tadilatı devam eden Vişegrad’daki Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü’nü de ziyaret ettiklerini söyledi. Program çerçevesinde hem TİKA projeleriyle gençlere bilgi ve tecrübe aktarımına vesile olmak hem de öğrencilerin Bosna Hersek’i yakından tanımalarını sağlamak istediklerini vurgulayan TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, bu kapsamda, Travnik ve Mostar şehirlerine turistik geziler de düzenlediklerini ifade etti.

Gruptaki öğrencilerin farklı üniversite ve bölümlerde eğitim aldıklarına işaret eden TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, “Bunun genç arkadaşlara ileriki dönemlerinde ülkemize ve gönül coğrafyamıza hizmet etmek amacıyla, bulunacakları meslek seçimleri açısından faydalı bir program olacağını düşünüyorum” dedi.

İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şube Müdürü Emre Tekmen de projenin amacının TİKA’nın yapmış olduğu projeleri, öncelikle bilgisayar ortamında sunumlarla öğrencilere göstermek ve daha sonra gidip yerinde incelemek olduğunu söyledi. İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şube Müdürü Tekmen, “Tecrübe Paylaşım Programı” ile TİKA’nın bu coğrafyalardaki Osmanlı mirasına nasıl sahip çıktığını öğrencilere gözlemletmek istediklerini kaydetti.

Program kapsamında, Türkiye’den yaklaşık 40 öğrenci, başta Balkan ülkeleri olmak üzere beş ülkedeki TİKA program koordinatörlüklerini ziyaret edecek. Öğrenciler, Bosna Hersek’in yanı Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Azerbaycan’ı da ziyaret edecek.

Sonraki Haber

TİKA Cerba Savaşında Şehit Düşen Türk Denizcilerinin Kabirlerini Restore Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’un Cerba Adasında 1560 yılında Cerba Savaşında şehit düşen 3 Türk denizcisinin kabirlerinin çevre düzenlemesi ve restorasyonunu gerçekleştirdi. TİKA tarafından Tunus’ta yerel belediye ile işbirliği yapılarak gerçekleşirtilen proje kapsamında,...