Haberler

27 Ocak 2014

Mogadişu'daki Üniversitelere Jeneratör Desteği

Mogadişu'daki Üniversitelere Jeneratör Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Mogadişu’da faaliyet gösteren 6 Üniversiteye jeneratör dağıtımı yapıldı.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerin eğitimine katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim kurumlarının kapasitelerinin artırılmasına yönelik projeler gerçekleştiren TİKA, Mogadişu’da faaliyet gösteren 6 üniversiteye jeneratör desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen jeneratörler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Büyükelçi Kani Torun, TİKA Somali Koordinatörü Abdulahad Kökdağı ve Mogadişu’daki Üniversite temsilcileri katıldı.

Mogadişu Türkiye Büyükelçisi Torun, Türkiye’nin her zaman kardeş Somali halkının yanında olmaya devam edeceğini belirterek, daha önce yapılan insani yardımların ve kalkınma yardımlarının yerinde ve zamanında Somali halkına ulaştırıldığını ve ulaştırılmaya devam edeceğini ifade etti.

TİKA Somali Koordinatörü Kökdağı ise jeneratörlerin dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, TİKA olarak 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mogadişu ya gelmesiyle birlikte Somali’ye birçok alanda yardımlarının artarak devam ettiğini vurguladı. Mogadişu şehir içi yollarının asfaltlama çalışmalarının yakın zamanda bitirileceğini ifade eden Kökdağı, şu anda yol asfaltlama işlerinin yüzde 50’den fazlası bitirildiğini ve bunun da Mogadişu trafiğinde hissedilir bir rahatlama sağladığını kaydetti. Ayrıca Mogadişu’da Doğu Afrika’nın en büyük ve en modern 200 yataklı hastane inşaatının ve medikal donanımının bittiğini belirten Kökdağı, yakın bir zamanda hastanenin Somali halkının hizmetine açılacağını ifade etti.

TİKA’nın İHH ile birlikte yürüttüğü tarım okulu projesinin ise en önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Kökdağı, değişik bölgelerden gelen kursiyerlere bir aylık eğitimden sonra kurs bitirme belgesi ile birlikte ziraat için kullanacakları sebze tohumları verildiğini ifade etti. Kökdağı, Söz konusu projenin Somali’de tarım alanında kapasitenin artırılmasına büyük katkı sağladığını vurguladı. Mogadişu’nun problemlerinden birinin de elektrik yetersizliği olduğunu ifade eden Kökdağı, şehrin elektriğinin jeneratörlerle sağlandığını, TİKA tarafından temin edilen jeneratörlerle üniversitelerin kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini belirtti.

Sonraki Haber

Azerbaycan'da Tarım ve Hayvancılık Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Azerbaycan’da tarımın geliştirilmesine yönelik çok sayıda proje gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2014 yılında da tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerine devam ediyor. Azerbaycan’da tarım alanında gerçekleştirdiği projelerle bir yılda iki ürün alınmasını sağlayan...