Haberler

27 Ocak 2014

Karadağ'da Eğitime TİKA Desteği

Eğitim kurumlarının fiziki altyapılarının yetersiz kaldığı Karadağ’da Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından eğitim alanında uygulanan projelerle, Karadağ’da verilen eğitimin kalitesinin artırılması hedefleniyor.

TİKA 2013 yılında Karadağ’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerle, ülkenin eğitim kapasitesinin artırılmasında önemli bir katkı sağladı.

Başkent Podgorica başta olmak üzere Bar ve Rojaye şehirlerinde üniversite ve STK işbirliği içerisinde 2008 yılından bu yana düzenlenen Türkçe Kursları ile her yıl yaklaşık 500 kişi Türkçe öğreniyor. Bu kapsamda TİKA tarafından 2013 yılında Türkçe kurslarının desteklenmesi amacıyla Karadağ Yabancı Diller Enstitüsüne sağlanan teknik ekipman desteği, kurslardaki eğitim kalitesinin artırılması hedefleniyor.

TİKA’nın destekleriyle yapımı tamamlanan ve 2008 yılında eğitim öğretime başlayan Karadağ Fatih Medresesindeki 160 öğrenci ise halen, TİKA’nın katkılarıyla yatılı olarak eğitim görüyor. TİKA’nın Karadağ’daki yükseköğrenime sunduğu katkılar 2013 yılında da devam etti. Karadağ’ın özel üniversitelerinden biri olan UDG Üniversitesi’nin, “Bölge Ülkeler ve Türkiye” olarak belirlediği 2013 yılı yaz okulu seminerleri yine TİKA’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. 6 ülkeden 30 başarılı öğrencinin katıldığı 15 günlük yaz okulu programında, yükselen bir değer olarak Türkiye’nin ekonomisi ve Balkan ülkeleriyle olan ilişkileri ele alındı.

Karadağ’daki okulların altyapı eksikliğinin giderilmesi amacıyla önemli projeler gerçekleştiren TİKA, okulların fiziki kapasitelerinin artırılması konusunda da önemli bir destek sağlıyor. Bu kapsamda, ülkenin değişik şehirlerindeki okulların tadilatlarının yapılması, ısıtma sistemlerinin yenilenmesi, okullara eğitim donanımının sağlanması ve bilgisayar sınıflarının kurulması gibi pek çok proje ile 2013 yılında da Karadağ’ın eğitim altyapısının iyileştirilmesi yönünde önemli bir katkı sağlanmış oldu.

Karadağ’da yaşayan engellilerin eğitimine de büyük önem veren TİKA, Ulçin ve Berane’deki engelli eğitim merkezlerinin donanım ve tadilatlarını gerçekleştirerek, önemli bir ihtiyaca cevap verdi. İnsan merkezli projelerin öncelediğini söyleyen TİKA yetkilileri, tüm Karadağ vatandaşları tarafından büyük takdir toplayan söz konusu eğitim projelerinin 2014 yılında da devam edeceğini belirttiler.

Sonraki Haber

Azerbaycan'da Tarım ve Hayvancılık Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Azerbaycan’da tarımın geliştirilmesine yönelik çok sayıda proje gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2014 yılında da tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerine devam ediyor. Azerbaycan’da tarım alanında gerçekleştirdiği projelerle bir yılda iki ürün alınmasını sağlayan...