Haberler

28 Ocak 2014

Azerbaycan'da Tarım ve Hayvancılık Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Azerbaycan’da tarımın geliştirilmesine yönelik çok sayıda proje gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2014 yılında da tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerine devam ediyor.

Azerbaycan’da tarım alanında gerçekleştirdiği projelerle bir yılda iki ürün alınmasını sağlayan TİKA, 2014 yılında da tarım ve hayvancılık alanında projelerine devam ediyor.

TİKA, Azerbaycan’da, arıcılığın geliştirilmesine yönelik de önemli çalışmalar yapıyor. Ülkedeki arı genefondunun korunması ve ıslah edilmesi işinin geliştirilmesine yönelik damızlık ana arı üretimi proje gerçekleştiren TİKA, 2012-2013 yıllarında 200 aileye 2 bin kovan ve malzemeleriyle 2 bin bal arısı kolonisi ve diğer arıcılık malzemeleri temin etmişti. Ailelere ayrıca teorik ve pratik eğitimler verilmişti.

Arıcılık sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmaları bu yıl da sürdürmeyi öngören TİKA, 100 aileye arı kovanları, bal arısı kolonileri ve arıcılık malzemeleri temin edecek. TİKA ayrıca, bu desteklerden yararlanan aileler başta olmak üzere, herhangi bir marka adı altında bulunmadan arıcılık ürünlerini piyasaya sunan küçük üreticilerin, ortak bir marka oluşturmaları konusunda projeler planlıyor.

TİKA, Azerbaycan’da hayvancılığın geliştirilmesine yönelik iki önemli projeyi gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl başlanan “Bizim Holştayn” Süt Sığırcılığı ve Soy Islahı 1. Aşama Projesi kapsamında, ülkenin dört bölgesinde, hayvancılık yapmaya uygun ailelere süt sığırı temin edilecek ve yem desteği sağlanacak. Projeyle, kırsaldaki ailelerin istihdam ve geçimlerine destek verilmesi ve Azerbaycan hayvancılığında soy ıslahı çalışmalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

TİKA’nın bir diğer projesinde ise Haçmaz bölgesinde 523 hektarlık arazide kurulacak özel pilot hayvancılık işletmesine yönelik danışmanlık desteği verilmesi yer alıyor. Kurulacak örnek işletmede, modern teknolojilerin uygulanması, beslenecek verimli cinslerin belirlenmesi, genel olarak işletmenin faydalı yönetilmesinin organize edilmesi ve diğer ilgili konularda danışmanlık hizmetlerinin gösterilmesi planlanıyor.

Karabağ göçmenleri için “Sıcak Bahçe” projesi
Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde çiftçilere desteğini sürdüren TİKA, çalışmalarında Ermeni işgali sonucunda topraklarını terk etmek zorunda kalan Karabağ göçmenlerini de unutmuyor. TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü, Şeki bölgesinde iskan eden göçmenlerin ekonomik ve sosyal mağduriyetlerinin azaltılması ve bölgede tarımın da geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla evlerin bahçelerinde sera kurulmasını öngören, “Sıcak Bahçe – Şeki’de Seracılığın Geliştirilmesi” projesi için çalışmalara başladı. Projelerle ilgili inceleme ve araştırmalarda bulunmak üzere TİKA tarafından görevlendirilen uzmanların kısa süre içinde çalışmalara başlaması öngörülüyor.

Sonraki Haber

Türkiye ile Belize Arasında Sağlık Alanında İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Serdar Çam ile Orta Amerika ülkelerinden Belize’nin İstanbul Fahri Konsolosu Mustafa Çıkrıkçı, Türkiye ile Belize’nin sağlık alanında işbirliğini geliştirme kapsamında protokol imzaladı. Protokole Belize Başbakanı Dean Barrow’un eşi...