Haberler

25 Mart 2015

Mobil Klinikler Özbekistan'da Yılda 35 Bin Kişiye Şifa Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  Başkanlığı (TİKA) tarafından  Özbekistan’ın kırsal köylerinde sağlık hizmeti verilmesi amacıyla Sağlam Evlat Vakfı’na 2 adet mobil klinik hibe edilmişti. 2014 yılında mobil klinikler 34,758 kişiye sağlık hizmeti sundu.

Özbekistan nüfusunun %48,2’sinin yaşamakta olduğu kırsal kesimlerde, sağlık hizmetlerinde zorluklar yaşanmaktadır. Ülke genelinde bulunan yaklaşık 3.000 sağlık ocağı genel olarak ilçe merkezlerinde konumlandığından merkezden uzakta yaşayan halkın, sağlık ocaklarından faydalanma imkânları kısıtlıdır. Bu sebeple, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 1993 yılında kurulan Sağlam Evlat Vakfı, tıbbi cihazlarla donatılmış mobil kliniklerle sağlık görevlileri eşliğinde merkezden uzak köy ve yerleşim yerlerinde sağlık taramaları yaparak hastalıkların teşhis ve tedavisine yönelik faaliyetler gerçekleştirmektedir. TİKA tarafından sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, hamile kadınlar ve çocukların sağlık kontrollerinin düzenli yapılması ile hastalıkların teşhisi ve tedavisine ilişkin faaliyetlerde kullanılmak üzere, tam donanımlı mobil klinik temin edildi. 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip Semerkant ilinde kullanılacak mobil klinik içerisinde renkli ultrason, elektrokardiyogram, portatif otoklav ve kolposkop cihazları yer almaktadır. Kadın hastalıkları, çocuk doktoru ve endokrinoloji uzmanlarından oluşan sağlık ekibiyle hizmet veren mobil klinik aracıyla 2014’ten bu yana ortalama 34758 kişiye sağlık hizmeti götürüldü. 

Fergana ve Semerkant vilayetinin ücra bölgelerinde halka tıbbi hizmet sunmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  (TİKA)tarafından temin edilen Mobil Klinik araçları ile ve Özbekistan Bakanlar Kurulu’nun 22.02.1996 tarihli “Mediko-sosyal yardım ekiplerinin teşkili ve faaliyetlerine ilişkin” 71 sayılı Kararnamesi doğrultusunda 307 köy ve 1101 ailenin sosyal durumu aile fertleri, özellikle doğum yapabilecek yaşta olan kadınlar, çocuk ve erişkinlerin sağlık kontrolleri gerçekleştirildi. Seyyar ekipler 3805 ailenin sosyal ve tıbbi durumunu inceleyerek toplam 34 758 kişide sağlık taraması yaptı.

Sağlık taraması çalışmaları kapsamında çocuklar, erişkinler ve kadınlar için (toplam 19559 kişi) arasında: “Erken evlenmenin olumsuz sonuçları”, Üreme sağlığı”, “Akraba evliliği ve genetik hastalıklar”, İyot yetmezliği” AİDS nedir”, “Erişkin kızlar arasında üreme sağlığının korunması” “Sağlıklı yaşam” gibi konularda 432 sunum yapılarak, bilgilendirme ve bilinçlendirme aktiviteleri gerçekleştirildi.  Söz konusu çalışmalar kapsamında, Özbekistan Sağlık Bakanlığı ve Kadınlar Komitesi ile mutabakat halinde Sağlam Evlat Vakfı tarafından 6087 adet broşürler yayımlandı.

 

Sonraki Haber

Müstakbel Irak Türkmen Ziraat Mühendisleri Derneği Üyelerine Eğitim Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Müstakbel Irak Türkmen Ziraat Mühendisleri Derneği Üyelerine Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünde ve Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde Eğitimler verildi.        Irak...