Haberler

06 Haziran 2014

Milli Eğitim Bakanlığı Uzmanlarının Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Mesleki Okulların altyapılarının güçlendirilmesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları Moldova’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

TİKA, Moldova’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle eğitim alanında Moldova’da başarılı projelere imza atan TİKA, Mesleki Okulların altyapılarının güçlendirilmesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının Moldova’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine destek verdi. Ziyaret çerçevesinde görüşmelere TİKA Kişinev Koordinatörlüğü yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinden Tarım Teknolojileri Alan Öğretmeni Esen Başkaya, Mobilya ve İç Tasarım Alan Öğretmeni Mehmet Güneş katıldı.

Eğitim Genel Müdürü ve Meslek Eğitim Müfettişlerinin de hazır bulunduğu eğitimden sorumlu Gagauzya İdaresi Başkan Yardımcısı ile yapılan görüşmelerde eğitim müfredatı, öğretmen, idari personel, öğrenci sayıları, okulların fiziki yapıları, ekipman ihtiyaçları, staj imkanları gibi konular dile getirildi. Alan ziyaretleri sonucunda da konuların daha net ifade edileceği görüşüldü. Ziyaretin ilk gününde Komrat şehrinde bulunan Komrat Meslek Okulu Müdürü Nicolai Constantinov, Komrat Pedagoji Koleji Müdür Yardımcısı Anna Ponamareva, Komrat Meslek Edinme Merkezi Komrat Müdürü Novak Petrr ile görüşmelerde bulunuldu. Görüşmelerde okul yöneticileriyle okulların mevcut durumu, kapasiteleri hakkında bilgi alındı.

Daha sonra Gagauzyanın ikinci en büyük şehri olan Çadır Lunga’daki Gagauzya’da tarım alanında eğitim veren tek okul olma özelliğini taşıyan Meslek Okulu Müdürü Tamara Şelest ziyaret edildi. Ziyarette, okul yöneticilerinden hali hazırda çalışmakta olan bölümleri hakkında bilgi alındı. Ayrıca okulun öğrencilerine uygulama imkânı veren tarım arazileri yerinde incelendi.

Gagauzya Bölgesinde gerçekleştirilen ziyaretin üçüncü gününde ise Vulcaneşti şehrindeki meslek Okulu Müdür Ekaterina Şvıdçenko ile okula bağlı uygulama alanlarında incelemelerde bulunuldu. Görüşmelerin son gününde TİKA Kişinev Koordinatörlüğü yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı Uzmanları, Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nden Başkan Yardımcısı Nikolay Stoyanov, Eğitim Bakanı Vera Balova’ın da katılımlarıyla Moldova Milli Eğitim Bakanı Maya Sandu ile makamında yapılan görüşmede Türkiye ile Moldova arasında şimdiye kadar devam eden işbirliğinin önemi vurgulandı. Görüşmede Moldova Milli Eğitim Bakanı Sandu, Soma’da meydana gelen elim kazanın üzüntüsünü birlikte yaşadıklarını, hükümet olarak taziyelerini Türk makamları ile paylaştıklarını belirterek, “Buradan bir kez daha hayatını kaybeden tüm madencilerin ailelerine başsağlığı, yaralı olanlara acil şifa dileklerimi hükümetim olarak iletiyorum” dedi.

Görüşmenin devamında ortak çalışma alanlarının tespiti ve uygulanması konusunda hazırlıkların yapılıp hayata geçirilmesi yönünde bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıda Moldova Milli Eğitim Bakanı Sandu, belirlenen ihtiyaçların karşılıklı olarak tespit edilmesi amacıyla gelen heyete ve TİKA’ya takdir ve teşekkürlerini iletti. Söz konusu projenin, bundan sonraki projelerin ikili ilişkilerin gelişmesinde son derece önemli olduğunu vurgulayan Moldova Milli Eğitim Bakanı Sandu, TİKA’nın Moldova eğitim alanında gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri yakından takip ettiğini belirterek, TİKA nezdinde Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Moldova makamlarıyla yapılan görüşmeler sonrasında Türkiye Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal makamında ziyaret edilerek proje hakkında bilgi verildi. Türkiye Kişinev Büyükelçisi Kartal özellikle Gagauzya’daki meslek liselerinin iyileştirilmesi ile ara eleman ihtiyacının giderilmesi, işsizliğin önüne geçilmesi ve böylelikle göçün biraz olsun durdurulabileceğini ifade ederek, TİKA’nın proje ve faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

Sırbistan'da Meroşina Belediyesi Spor Sahası Hizmete Açıldı

Sırbistan genelinde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’ın Meroşina Belediyesi’ne yaptırılan Spor Sahası hizmete açıldı. Sırbistan’ın en az gelişmiş 46 belediyesinden biri olan Meroşina Belediyesi, Sırbistan’ın doğusunda yer...