Haberler

05 Ekim 2016

Meksika İş Eğitim Enstitüsü Uzmanlarına Engellilerin Topluma Kazandırılması Bilgilendirme Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde Meksikalı İş Eğitim Enstitüsü (ICAT) ve Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü (INDEPEDI) uzmanlarına Engellilerin Topluma Kazandırılması Bilgilendirme Programı düzenlendi.

Türkiye’de engellilerin rehabilitasyonu, topluma kazandırılması ve meslek edinmeleri hususlarında faaliyet gösteren yerel ve merkezi idare kuruluşlarının çalışmaları hakkında Türkiye-Meksika arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve söz konusu alanda işbirliği ortamı oluşturmak maksadıyla TİKA Meksiko City Eyalet hükümeti bünyesinde faaliyet gösteren INDEPEDI ve Meksiko City’de yaşayan engellilere yönelik meslek edindirme kursları düzenleyen ICAT yetkililerine yönelik bilgilendirme programı düzenlendi.

Program kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı Hizmetleri ve Şefkat Evleri Şube Müdürlüğü ile Engelliler ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü ziyaret edilerek belediye yetkililerinden engelli ve yaşlılara verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi alındı. Görüşmeler sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan şefkat evi, yaşlılara hizmet merkezi, rehabilitasyon merkezi ve görme engelliler eğitim ve teknoloji merkezi ziyaret edilerek verilen hizmetlerin yerinde görülmesi sağlandı. Ayrıca Ankara Halk Ekmek Fabrikası ziyareti kapsamında engellilerin iş sahibi olmaları için fabrika yönetimince yapılan çalışmalar anlatıldı.

Daha sonrasında Meksikalı uzman heyete Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ülkemizdeki sosyal yardım sistemini ve bakanlık faaliyetlerini anlatan bir sunum yapılarak engellilere yönelik ülkemiz mevzuatı hakkında detaylı bilgi verildi. Ziyaret sonrasında Pursaklar Saray’daki Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’ne inceleme gezisi yapılarak verilen hizmetler yerinde görüldü.

Engellilerin meslek sahibi olmaları ve istihdamı konularında ise İŞKUR ziyaret edilerek İŞKUR’un faaliyetleri ve engelli istihdamına yönelik düzenlediği meslek edindirme kursları hakkında Meksikalı uzman heyete bilgi verildi.

Ayrıca yapılan görüşme ve incelemeler sonucu Meksika’da yapılan engelli hizmet ve politikalarının da ülkemizdeki muadil kurumlara aktarılması sağlandı. Program neticesinde Meksikalı uzman heyet, ülkemizde engellilere yönelik yapılan çalışmaları ve ülkemizin sosyal yardım sistemini takdirle karşıladıklarını ifade ettiler ve Türkiye’deki merkezi ve yerel kurumlarla işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

Sonraki Haber

Nijer’de Agadez Üniversitesi’ne Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de Agadez Üniversitesi’ne ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Nijer’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Nijer’de özellikle eğitim alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA...