Haberler

27 Ağustos 2021

Malazgirt Zaferi’nin 950. Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası Ahlat programı ile katıldığı Malazgirt Zaferi’nin 950. Yıl dönümü etkinliklerinde kurduğu 7 çadırla Türk dünyasından yöresel lezzetleri ziyaretçilerle buluşturdu.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde düzenlenen yıl dönümü etkinlikleri, 1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı"nın kurulduğu Çarho mevkisinde bulunan Millet Bahçesinde yapıldı. Ziyaretçiler, etkinliğe katılan ülkelerin ve belediyelerin çadırlarını dolaştı, sergilenen oyunları izledi. TİKA’nın Erenler Sofrası Ahlat programı kapsamında kurduğu Azerbaycan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan, Özbekistan, Gürcistan ve Kazakistan çadırlarında ziyaretçiler, ülkelerin yöresel lezzetlerini tattılar.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve T.C. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de ülkelerin hem yöresel lezzetlerinin hem de kültürlerinin tanıtıldığı çadırları ziyaret etti.

TİKA'nın restore ederek gelecek nesillere emanet ettiği Türk tarihine ışık tutan Ahmet Yesevi Türbesi-Kazakistan, Sultan Sencer Türbesi-Türkmenistan ve Bilge Tonyukuk Yazıtı-Moğolistan eserlerinin minyatürlerini de oba alanında ziyaretçilerle buluşturuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis'in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü kapsamında Ahlat etkinlik alanınında konuşma yaptı. Erdoğan, 'Artık hiç kimsenin hiçbir kesimin hiçbir gücün ülkemize, milletimize, gençlerimize kayıplar verdirmesine müsaade etmeyeceğiz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 950'nci yıl dönümü dolayısıyla Ahlat'taki etkinlik alanını ziyaretinde konuştu. Malazgirt Zaferi'nin 950. yılının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Demiri demirle dövenlerin Anadolu'yu aşkla yoğuranların destanına şehadet etmek üzere bir kez daha Ahlat'tayız." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Türk milletine Anadolu'nun kapılarını açan, büyük zaferin 950. yılında bu toprakların vatan haline gelmesi ve o şekilde kalması için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan tüm şehitleri, gazileri, kahramanları rahmetle, şükranla, minnetle yad ettiğini, Anadolu'nun fatihi, Malazgirt destanının şanlı komutanı Sultan Alparslan'dan bugüne kadar her seviyede millete hizmet etmiş, eser vermiş, gönüller yapmış tüm büyüklerini tazimle andığını söyledi.

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban da etkinliklere ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür ederek, ilçede çok önemli konukları ağırladıklarını belirtti. "Sultan Alparslan'ın cuma hutbesini okuduğu, namazını kıldığı ve atının kuyruğunu bağladığı yerdeyiz" diyen Çoban, şöyle konuştu: "Burada Millet Bahçemizi inşa ederek Sultan Alparslan anısına otağımızı kurduk. 10 ülke TİKA Başkanlığı aracılığıyla buraya iştirak etti. 81 ilimizden katılım var. Bin yıl önceki gibi birliğimizi ve dirliğimizi inşa etmek üzere Ahlat'ta buluştuk. Ahlat'taki o birliği buradan devam ettiriyoruz. Bu milletin birliğine ve dirliğine kimse zarar veremeyecek. Bölünmez bütünlüğümüz, milletimizin her bir bireyinin en önemli meselesi ve önceliği olarak devam ediyor."

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gineli Çiftçilere Destek

TİKA ve Gine Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Coyah, Dubreka ve Kindia bölgelerinde toplam 15 hektar arazide 75 ton mısır hasat edildi. Toplamda 120 ailenin faydalandığı proje kapsamında TİKA tarafından çiftçilere basit tarım aletleri,...