Haberler

10 Eylül 2014

Makedonya'da 1.800 İlkokul Öğrencisine Kırtasiye Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde, Makedonya’nın farklı şehir ve köylerinde yaşayan ve Türk dilinde eğitime başlayan öğrencilerin eğitimlerinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla kırtasiye desteği dağıtılmaya başlandı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ve MATÜSİTEB Başkanı’nın katılımı ile Kalkandelen ve Teartse Belediyelerinde birinci sınıf öğrencilerine kırtasiye malzemeleri dağıtımı gerçekleştirildi. Destek ile 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Makedonya genelinde yaklaşık 75 okulda Türkçe eğitime başlayan başta birinci sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 1.800 öğrencinin faydalanması planlanıyor.

TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki, MATÜSİTEB aracığıyla gerçekleştirilen proje ile bir nebze de olsa Türkçe eğitim kalitesinin artırılmasına katkı sağlamaktan duydukları mutluluğu dile getirirken tüm öğrencilere yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi. Kalkandelen’deki İstikbal İlköğretim Okulu’na yapılan dağıtımın ardından Teartse Belediyesine bağlı Kiril Peyçinoviç İlköğretim Okulu’nda eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine de kırtasiye desteği sağlandı.

2013 yılında, Üsküp Tefeyyüz, Yane Sandanski, Petar Zdravkovski Penko İlkokulları başta olmak üzere, Koliçani köyü Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu, Kalkandelen, Gostivar, Mavrovo ve Rostuşa, Merkez Jupa, Plasnitsa, İştip, Radoviş, Kırçova, Ustrumca, Valandova ve daha birçok belediye ve köy okullarında Türkçe eğitim gören tüm öğrencilere kırtasiye desteği yine TİKA tarafından sağlanmıştı.

Sonraki Haber

TİKA ve Arnavutluk Cumhuriyeti Kentsel Kalkınma ve Turizm Bakanlığı Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Kentsel Kalkınma ve Turizm Bakanlığı ile Teknik Altyapının Yenilenmesi ve Teknik Malzemelerin alınması kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede...