Haberler

13 Temmuz 2017

Makedonya'nın Ohri Şehrindeki Uluslararası İzcilik Kampında 15 Temmuz Şehitleri İçin Merasim Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Yaz İzcilik Kampında,  15 Temmuz Demokrasi Zaferi etkinlikleri kapsamında şehitleri anma merasimi gerçekleştirildi.

Türkiye, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Arnavutluk’tan yaklaşık 400 izcinin yer aldığı 2017 Uluslararası Makedonya İzci Kampında düzenlenen törene TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı ve diğer davetliler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan duayla başlayan etkinlikte konuşan TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, TİKA olarak dünyanın birçok ülkesinde etkinlik ve proje gerçekleştirdiklerini vurguladı.

İzcilik kampı ile devletler ve toplumlar arasındaki kültürel ve sosyal dayanışmanın, yardımlaşmanın, milli ve manevi değerlere bağlılığın önemini vurgulayan  Ayden, “Buradan altı ülkeden izci kardeşlerimiz var. Bu a ülkelerden gelen arkadaşlarımızın ve özellikle siz gençlerin bunu çok iyi bilmesini isteriz; Asla ve asla, İslam dinini kullanarak bile olsa, eğitim amacıyla da olsa, bir takım mekanizmaları kullanarak sizleri kandıracak olan hain FETÖ örgütünün ağına düşmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında izci arkadaşlarının çok sayıda tankı ele geçirdiğini belirtti. Subaşı, izcilik kampına katılanlara başarı temennilerini dile getirdi.

Kampın organizasyonunu üstelenen Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan, kendilerine bu imkanı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Destan, darbe girişimi sırasında kendi derneklerinden bir grup izcinin Ümraniye’de olduğunu hatırlatırken, Makedonya’da kalanlar olarak Türk bayraklarıyla sokaklara çıktıklarını belirtti.  Destan, “Bu kampımızı güzelleştiren misafirlerimize teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin de izcileri selamladı. Konuşmaların ardından protokole hediye takdim edildi. 

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehidi Başkomiser Zeynep Sağır’ın İsmi Cibuti’de Yaşatılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de inşa edilen Balbala Kadın Meslek Eğitimi Merkezi Ek Hizmet Binasına 15 Temmuz Şehidi Başkomiser Zeynep Sağır’ın ismi verildi. TİKA desteği ile yapımı gerçekleştirilen Balbala Kadın Meslek...