Haberler

13 Temmuz 2017

15 Temmuz Şehidi Başkomiser Zeynep Sağır’ın İsmi Cibuti’de Yaşatılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de inşa edilen Balbala Kadın Meslek Eğitimi Merkezi Ek Hizmet Binasına 15 Temmuz Şehidi Başkomiser Zeynep Sağır’ın ismi verildi.

TİKA desteği ile yapımı gerçekleştirilen Balbala Kadın Meslek Eğitimi Merkezi Şehit Baskomiser Zeynep Sağır Ek Hizmet Binası, Cibuti Hükümeti Kadın ve Aile İşler Bakanı Moumina Houmed Hassan, T.C. Cibuti Büyükelçisi Sadi Altınok, Cibuti TİKA Program Koordinatörü Mikail Taşdemir ile diğer birçok yetkilinin ve vatandaşların katıldığı bir resmi törenle hizmete açıldı.

Söz konusu merkezin isminin 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının F-16 savaş uçakları ile bombalanması sırasında diğer bir ok polis ile birlikte hayatını kaybeden Şehit Başkomiser Zeynep Sağır ismi verilerek şehidimizin ismi özelde anılan merkezde, genelde ise Cibuti ülkesinde uzun yıllar yaşatılacak.

Cibuti medyasının da hazır bulunduğu törende konuşan Büyükelçi Altınok, FETÖ Darbe girişimi gecesi yaşanan vahşet ve Türk halkının göstermiş olduğu cesur ve kararlı mücadelryi vurgulayarak, malum gecede şehit olan kadın polisimizin isminin bir kadın meslek edindirme merkezinde uzun yıllar yaşatılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Büyükelçi Altınok, bu kapsamda Cibuti Devletinin sağlamış olduğu duyarlılık ve hain geceden itibaren göstermiş oldukları desteklerden dolayı Cibuti Hükümetine ve halkına bir kez daha şükranlarını iletti. Ayrıca, anılan merkezden mesleki eğitim ve tecrübesini alan kursiyerlerin önce aile ekonomisine, daha sonra Cibuti'nin kalkınmasına katkı sağlayan bireylere dönüşmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Büyükelçi Altınok, TİKA’nın Cibuti’de kısa sürede çok önemli çalışmalar imza attığını,  yapılan çalışmalar ve işbirliğinden dolayı çok memnun olduğunu ifade etti.

Cibuti Kadın ve Aile İşleri Bakanı Hassan ise yaptığı konuşmada, TİKA marifetiyle gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerden, hem hükümet hem de Cibuti Halkı olarak çok memnun olduklarını söyledi. Bakan Hassan, inşa edilen ek hizmet binasının meslek edindirme kapsamında bir çok faydalı işlerin yapılmasına çok önemli katkı sağlayacağına inandıklarını, modern ve daha temiz ortamda verilecek olan eğitimlerle, Cibutili genç kızların ve kadınların daha iyi meslek sahibi olacaklarını ifade etti. Sağlanan hizmetten dolayı Türk Halkına ve Devletine müteşekkir olduklarını ifade eden Bakan Hassan,  FETÖ’nün düzenlediği hain darbe girişiminden dolayı çok üzüntü duyduklarını, fakat Türk Milletinin kararlı, onurlu ve mücadeleci duruşuyla hem demokrasilerine sahip çıkıktığını hem de hain darebetyi bir gecede önlemeyi başardığını vurguladı. Bu vesile ile hain darbe karşısında her zaman Türk Milletinin ve Devletinin yanında olduklarını, Türk hallkının üzüntülerini paylaştıklarını vurgulayan Bakan Hassan, hain darbe girişimi gecesi şehit olan Başkomiser Zeynep Sağır isminin anılan merkeze verilmesini uygun gördüklerini, böylece şehidin isminin uzun yıllar anılan merkezde yaşatacaklarını belirtti.

Balbala CASAF Kadın Meslek Edindirme Merkezi, özellikle genç kızların ve bayanların meslek sahibi olmak için kurulan eğitim merkezlerinden birisi olup, merkezde, aşçılık, kuaför, kreş, video ve montaj, fotoğrafçılık, biçki-dikiş-nakış, el sanatları gibi bir çok meslek dalında kapasite geliştirme ve meslek edindirme kursları devlet marifetiyle düzenlenmekte olup, kronik olarak seyreden Cibuti işsizlik oranının düşmesine ciddi katkı sağlıyor. TİKA desteği ile inşa edilen 2 katlı binaya ilave olarak, sınıfların tefrişatı, pişirme, mutfak ve malzemeleri, klima ve diğer bir çok araç gereç yine TİKA tarafından karşılandı. Yıllık ortama 1500 işsiz bahse konu merkezin hizmetlerinden faydalanıyor.

Sonraki Haber

Komorlu Gazetecilere FETÖ'nün Darbe Girişimi Anlatıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Komorlar’da gazetecilere FETÖ'nün darbe girişimi anlatıldı. Dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren TİKA, ofislerinin bulunduğu bölgelerdeki temsilcileri aracılığıyla 15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yıl dönümü sebebiyle FETÖ'nün nasıl...