Haberler

26 Haziran 2018

Makedonya’nın Ohri Şehrine 38 Yıl Sonra İlk Yatırım TİKA’dan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Ohri Belediyesi Arasında “Kardeşlik Birlik İlkokulu”nun yeniden inşa edilmesini öngören işbirliği protokolü imzalandı.

“Kardeşlik Birlik” İlkokulu’nun mevcut arazisinin üzerinde yeni okul binasının inşa edilmesini öngören işbirliği protokolü TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ile Ohri Belediye Başkanı Dr. Yovan Stoyanovski arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, “2005 yılından itibaren Makedonya’nın kalkınma çabalarına her alanda her sektörde destek vermeye gayret gösterdik. Eğitim alanında okulların inşaatları, tadilatları ve donanımlarının karşılanması gibi projeleri hayata geçirdik. Makedonya’da bugüne kadar eğitim sektöründe 37 adet proje uyguladık ve 11.500 öğrencinin eğitimin almasına destek olduk. Tüm Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde ise eğitim projelerinin sayısı 800, bunlardan yararlanan öğrenci sayısı ise 200 binin üzerindedir” açıklamalarında bulundu.

İmza töreninde konuşan Ohri Belediye Başkanı Yovan Stoyanovski, “Bugün burada çok güzel bir iş için bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi. Birkaç aydır devam eden görüşmelerin ardından Ohri’ye yeni bir okul kazandıracaklarını kaydeden Stoyanovski, “Yeni okul diyorum çünkü eski okul binası tamamen yıkılıp aynı yerde yeni modern, çağdaş bir okul yapmış olacağız. Bugün atılacak imzalarla bunun ilk adımını atmış olacağız. Bu bizim için oldukça önemli bir çalışma” şeklinde konuştu.

Ohri’nin merkezinde bulunan Kardeşlik Birlik İlkokulu’nun kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Yovan Stoyanovski, “Bu okul, farklı kültürleri ve etnik kimlikleri bir arada buluşturacağı için belediyemizin çok-kültürlü karakterini ortaya koymaktadır. Ohri’de en son 1980 yılında bir okul binası inşa edilmişti. Aradan 38 yıl geçmesine rağmen Ohri’de ne yazık ki bir okul yapılmadı. Bu kadar yıl sonra böyle bir okulun inşa edilmesi ayrıca anlamlıdır” ifadelerini kullandı. Yovanovski, Belediye başkanı olarak tüm Ohrili vatandaşlar adına Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Ohri şehrinin merkezinde bulunan Kardeşlik Birlik İlkokulu’nun mevcut binası 1950 yılında yapılmış olup, okulda hali hazırda, 21 derslikte, 155 öğrenci Türkçe, 259 Makedon ve Roman öğrenci Makedonca olmak üzere toplamda 414 öğrenci eğitim görüyor. Geçtiğimiz yıl Ohri’de meydana gelen depremlerden sonra Makedonya Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan tespitlere göre okul “riskli yapı” olarak değerlendirilmişti.

TİKA tarafından gerçekleştirilecek proje kapsamında planlanan yeni okul binası 3 katlı olarak toplam 5.845 metrekare brüt alana sahip olacaktır. Projenin 738 metrekarelik kısmında ise spor salonu inşa edilecek. Yeni okul, 25 derslik, 2 engelli öğrenci dersliği ile 2 okul öncesi eğitim sınıfı olmak üzere toplam 29 derslikten oluşacak.

Sonraki Haber

Gürcistan’da Gazi İşleri Genel Müdürlüğü’ne Teknik Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan Başbakanlığına bağlı Gazi İşleri Genel Müdürlüğü’ne teknik alt yapı desteğinde bulunuldu.  Gazi İşleri Genel Müdürlüğü’nün teknik altyapısı TİKA desteğiyle yenilendi. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle modern ve...