Haberler

28 Kasım 2023

Macaristanlı Uzman ve Öğrencilere Türkiye’de Moda ve Tekstil Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’da görevli moda ve tekstil bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri için Marmara Üniversitesi’nde eğitim programı düzenlendi.

TİKA’nın desteğiyle düzenlenen eğitim programına 140 yıllık geçmişiyle Doğu-Orta Avrupa bölgesindeki önde gelen üniversitelerden biri olan ve Budapeşte Moholy-Nagy Sanat Üniversitesi’nin (MOME) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

MOME Üniversitesi ayrıca tekstil endüstrisinin en önemli uluslararası fuarlarından biri olan HEIMTEXTIL'in düzenli bir katılımcısı ve artık geleneksel hale gelen “MOME Fashion Show”un da organizatörü konumunda.

MOME Üniversitesi’nden 4 öğretim üyesi ve 6 yüksek lisans öğrencisinin katıldığı programda, temel dokuma kavramları, dokuma kumaş tasarımı, iplik seçimi ve numune dokuma kumaş üretimi gibi alanlarda eğitimler verildi. Programda Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikimi, yenilikçi ve pratik uygulamaları Macaristan heyeti ile yerinde paylaşıldı.

TİKA ve Marmara Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen eğitimlerin ardından İstanbul’dan ayrılan grup, aldıkları eğitimin kendileri için ne denli önemli olduğuna vurgu yaparak MOME Üniversitesi bünyesinde verilmekte olan tekstil eğitimleri ve moda tasarımı alanlarında iki ülke  arasında başlatılan işbirliğinin devamını arzu ettiklerini dile getirdi.

Sonraki Haber

Genç İletişimciler TİKA’nın Desteği ile Saraybosna’da buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) işbirliğinde iletişim alanında geleceğin profesyonellerini buluşturmak üzere 2009 yılından bu yana düzenlediği “Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın 13’cüsü Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'ya gerçekleştirildi....