Haberler

02 Mart 2016

Macaristan’da Ferencváros Belediyesi Kliniğine Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan IX. bölge Ferencvaros Belediyesi Kliniği’ne tıbbi cihaz desteğinde bulundu.

TİKA tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan IX. bölge Ferencvaros Belediyesi Kliniği için temin edilen tıbbi teçhizat kliniğin eğitim merkezinde düzenlenen tören ile yetkililere teslim edildi. Törene Macaristan İnsan Kaynakları Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Dr. Peter Csanyi, Ferencvaros Belediye Başkan Yardımcısı Miklos Zombory, Ferencvaros Kliniği Başhekimi Genel Müdürü Dr. Jozsef Kovacs’ın yanısıra T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, K.K.T.C. Budapeşte Temsilcisi Selda Çimen ile çok sayıda doktor, hemşire ve TİKA yetkilileri katıldı.

Ferencvaroş Belediyesi Başkan Yardımcısı Miklos Zombory konuşmasında sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerin her iki ülke için önemini vurgulayarak TİKA’nın desteğinin yalnızca doktorlar ve uzmanlar için değil aynı zamanda bölgedeki her hasta için yararlı olacağını belirtti. Belediye Başkan Yardımcısı Zombory, ayrıca Budapeşte IX. bölgede gerçekleştirdiği diğer projeleri için de TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Ferencvaros Kliniği Genel Müdürü Jozsef Kovacs ise geçen yıl İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirme fırsatı bulduğunu, bu ziyaret neticesinde Türkiye’deki hastanelerde kullanılan teçhizatın Macaristan’da henüz kullanılmaya başlanmamış modern cihazlar olduğunu keşfettiğini belirterek Türk sağlık sisteminin oldukça gelişmiş olduğunu söyledi.  Ferencvaros Kliniği Genel Müdürü Kovacs, iki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliğinin daha da büyümesi  yönündeki temennisini dile getirdi. İstanbul’un zengin tarih ve modernliği başarılı bir şekilde birleştirmeyi başarabilmiş müstesna bir şehir olduğunu ifade eden Ferencvaros Kliniği Genel Müdürü Kovacs, 40 yıllık doktorluk mesleği boyunca daha önce hiç böyle bir yardım ile karşılaşmadığını vurguladı.

T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı da konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin Stratejik İşbirliği düzeyinde olduğunu vurgulayarak Macar hükümetinin bu sene Stipendium Hungaricum çerçevesinde 150 Türk öğrenciye burs vermekte olduğunu ifade etti. TİKA’nın daha çok Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu gibi coğrafyalarda bulunan dünyanın yoksul ülkelerinde faaliyetlerini yürüttüğünü, Avrupa kıtasında ise tarihi eserlerin onarım ve restorasyonuna odaklandığını belirten Büyükelçi Fakılı, bu faaliyetleri ile TİKA’nın aynı zamanda yardım ve destek gören insanların ülkelerinde kalmalarına katkı sağlayarak uluslararası yasadışı göçü de engellediğini dile getirdi. 

Bütün misafirleri selamlayarak sözlerine başlayan TİKA Budapeşte Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş ise Macaristan’da gerçekleştirdikleri projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ferencvaros Belediyesi Kliniğine verdikleri tıbbi teçhizat desteğinin Macaristan’da sağlık alanında gerçekleştirdikleri üçüncü proje olduğunu vurgulayan Küçükçavuş, bu alanda gerçekleştirecekleri bir sonraki projenin hazırlıklarının da başlamış olduğu belirtti. 

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Peter Csanyi Macar hükümetinin sağlık alanında gerçekleştirmeyi planladığı reformlardan bahsederek TİKA’nın sağladığı tıbbi ekipmanların hangi alanlarda kullanılacağı hakkında bilgi verdi. Müsteşar Yardımcısı Csanyi konuşmasını Türkiye ve TİKA’ya teşekkür ederek noktaladı. 

Sonraki Haber

Emine Erdoğan, Nijerya'da TİKA’nın Yaptığı Yetimhanenin Açılışını Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Nijerya'nın başkenti Abuja'da onarımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yapılan yetimhanenin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin eşi...