Haberler

15 Aralık 2015

Macar Türkolog Vasary'nin Hayatı TİKA Desteğiyle Kitaplaştırıldı

Ünlü Macar Türkolog, eski Büyükelçi Prof. Dr. Istvan Vasary'nin hayatı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle kitaplaştırıldı.

Macaristan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam eden TİKA tarafından Ünlü Macar Türkolog, eski Büyükelçi Prof. Dr. Istvan Vasary'nin hayatı kitap haline getirildi.

Vasary'nin hayatını anlatan "Boldogito Tudas" isimli kitabın tanıtım programında konuşan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, TİKA'nın, Macaristan'da kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen 30'dan fazla projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

TİKA'nın Macaristan'da birçok projeye destek verdiğini belirten Çevik, "Bulunduğumuz ülkelerde tarihi eserlerin restorasyonunun yanı sıra sağlık, eğitim, altyapı çalışmaları konusunda da katkı sağlamaya çalışıyoruz. Sayın Büyükelçimize, Türk-Macar dostluğu ve işbirliğine bugüne kadar verdiği destekten dolayı müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum. TİKA olarak sayın büyükelçimizin kitabına destek verdiğimizden dolayı da mutluluk duyduğumuzu ayrıca ifade etmek isterim" dedi.

Vasary de yaptığı araştırma ve çalışmaların kitaplaştırılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirerek, TİKA'ya katkılarından dolayı teşekkür etti.

TİKA, Türkiye ve Macaristan'ı birbirine daha da yakınlaştırdı

Eötvös Lorant Tudomanyos Egyetem (ELTE) Türkoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Berker Kurt, yaptığı açıklamada TİKA'nın, Macaristan'da çok önemli projelere imza attığını, gerçekleştirdiği programlarla Türk-Macar dostluğuna büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Türkolog Vasary'nin, Türkiye adına önemli bir bilim adamı olduğuna dikkati çeken Kurt, "Prof. Dr. Sayın Istvan Vasary Hocamız, günümüzde Türkoloji alanındaki en önemli şahsiyetlerden birisidir. Kıpçak ve Kuman Türkleri üzerine yaptığı araştırmalar kendi alanında büyük öneme sahiptir. TİKA, bugün düzenlediği bu programla Türkiye ve Macaristan'ı bilim alanında birbirine daha da yakınlaştırdı. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Sonraki Haber

Türkmenistan Engelliler Birliği Meslek Edindirme Kurslarına Tadilat Ve Donanım Desteği

Türkmenistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkmenistan Engelliler Birliği’nin bünyesinde başlatılması planlanan mesleki eğitim kurslarına ekipman ve tadilat desteğinde bulunuldu. Türkmenistan’da 1998 yılında kurulan ve hayırseverlerin maddi yardımlarıyla faaliyet gösteren Türkmenistan Engelliler...