Haberler

17 Nisan 2014

Lübnan'da İslami Tıp Merkezine Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Lübnan’ın Trablus şehrinde bulunan İslami Tıp Merkezine tıbbi malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde sağlık alanında çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Lübnan’ın Trablus şehrinde Trablus Şifa Hastanesi ve çeşitli sağlık kuruluşlarının işletmeciliğini yapan, son dönemde Suriye ve Lübnan sınırındaki başta Arsal bölgesi olmak üzere acil yardım hizmetlerini sürdüren İslami Tıp Merkezine 100 adet Tıbbi Acil Yardım doktor çantası desteğinde bulunuldu.

Bugün itibarı ile iç savaştan dolayı Suriye’den Lübnan’a sığınan mülteci sayısı Türkiye Beyrut Büyükelçiliği’nin bilgilerine göre 1.000.000’ u aşmış bulunuyor. Bu miktarın önemli bir kısmı ise Lübnan sınırlarında bulunan Arsal bölgesinde yaşam savaşı veriyor. Özellikle anne ve çocuk sağlığı başta olmak üzere bölgedeki mültecilerin acil tıbbi yardım ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla TİKA tarafından tıbbi malzeme desteğinde bulunuldu.

Bölgede aktif faaliyette bulunan Trablus İslami Tıp Merkezi için hazırlanan, içerisinde acil yardım için ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeler, ilaç ve araç- gereçlerin yer aldığı 100 adet Doktor Çantası törenle yetkililere teslim edildi. Türkiye Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçiliğinde düzenlenen törene Trablus İslami Tıp Merkezi Başkanı Dr. Mahmut Sayed, Türkiye Beyrut Büyükelçiliği Müsteşarı Bekir Utku Atahan ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Trablus İslami Tıp Merkezi Başkanı Dr. Sayed ve Hastane Müdürü Zayed Mansoori TİKA’nın desteğinden ve Türkiye’nin bölgedeki yardım faaliyetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Türkiye Beyrut Büyükelçiliği Müsteşarı Atahan ise bölgeye verilen insani yardım desteklerinin sürdürüleceğini belirterek, yaşanmakta olan dramın sona ermesini temennisinde bulundu.

Sonraki Haber

Güney Sudan'da Sağlık Alanında Çalışmalar Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Güney Sudan’da sağlık alanında kapasitenin artırılması kapsamında temin edilen iki adet ambulans Güney Sudan Sağlık Bakanlığı yetkilerine teslim edildi. Güney Sudan’da 2013 yılı sonunda başlayan ve halen sürmekte...