Haberler

18 Nisan 2014

Güney Sudan'da Sağlık Alanında Çalışmalar Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Güney Sudan’da sağlık alanında kapasitenin artırılması kapsamında temin edilen iki adet ambulans Güney Sudan Sağlık Bakanlığı yetkilerine teslim edildi.

Güney Sudan’da 2013 yılı sonunda başlayan ve halen sürmekte olan iç savaş nedeniyle yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Sağlık sektöründeki fiziki altyapı ve kapasite yetersizlikleri nedeniyle özellikle kırsal kesimde yaşayan halkın sağlık hizmetlerine erişiminde sıkıntılar yaşanan Güney Sudan’a TİKA tarafından iki adet ambulans desteğinde bulunuldu.

2011 yılında bağımsızlığına kavuşan ve sonrasında ülkede iktidar mücadelesi nedeniyle iç karışıklıkların çıktığı ve hali hazırda bir iç savaş sürecinden geçen Güney Sudan’a yönelik insani yardım ve teknik işbirliği projeleri günden güne önem kazanıyor.

Bu kapsamda TİKA tarafından temin edilen ambulanslar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Güney Sudan Sağlık Bakanı Dr. Riek Gai Kok, T.C. Juba Büyükelçiliği ve TİKA yetkilileri ile Güney Sudan Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı. Güney Sudan Sağlık Bakanı Dr. Kok, törende yaptığı açıklamada, TİKA’ya ve Türkiye’ye Güney Sudan’ın sağlık sektörüne verdiği katkılar için teşekkürlerini ileterek, ambulanslar sayesinde birçok kişinin hayatının kurtarılacağını söyledi.

TİKA Uzmanı Tezel ise ambulansların Güney Sudan’ın sağlık altyapısına Türkiye tarafından sağlanan ilk katkı olmadığını belirterek, 2008 yılında Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu hastaneye tıbbi cihazlar temininde bulunduğunu, 2012 yılında 7 ebenin Türkiye’de 45 gün süreyle obstetrik bakım eğitimi aldığını belirtti. TİKA Uzmanı Tezel, Güney Sudan’da sağlık alanında kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Güney Sudan’da tıbbi ekipman yetersizliği sonucunda basit nedenlerle ölümler gerçekleşiyor. Güney Sudan’da sağlık alanında kapasitenin elverişli olmamasından dolayı, 1.000 doğumda 68 bebek ve 100.000 doğumda ise 2.054 anne hayatını kaybediyor.

TİKA tarafından temin edilen ambulansların kırsal kesimde yaşayan halkın şehir merkezlerinde bulunan hastanelere nakli ve sürmekte olan iç savaş nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalan Güney Sudan halkının sağlık hizmetlerine erişimine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

Kabil'de Göçebe Öğrencilere Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kabil ve Logar’ın bazı bölgelerinde yaşayan göçebe öğrencilere çadır desteğinde bulunuldu. Kış mevsiminin geçmesiyle birlikte Afganistan’ın soğuk bölgeleri kapsamına giren Kabil ve Logar Vilayetlerinde egitim öğretim yılı başladı....