Haberler

13 Haziran 2022

Lübnan Rum Ortodoks Kilisesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’da bulunan tarihi Rum Ortodoks Kilisesine tadilat ve donanım desteği sağlandı.

Lübnan’ın güneydeki İsrail sınırı yakınında yer alan, Hristiyan ve Dürzi nüfusun yoğun olduğu yaklaşık 10 bin nüfuslu Kfeir beldesindeki 170 yıllık Rum Ortodoks kilisesinin çan kulesi TİKA tarafından yenilendi.

Lübnan’ın içinden geçtiği tarihi kriz ortamına bağlı olarak bağış toplamakta sıkıntı yaşayan Kfeir Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile kilisenin müştemilatında bulunan ve taziye, kutlama ve toplantıların yapıldığı 300 kişilik salonunun tadilatı ile çatı yalıtımı yapıldı. Proje kapsamında ayrıca kilise salonunun yaz kış kullanılabilmesini teminen salon tipi klimalar da temin edildi.

Proje açılışı için gerçekleştirilen törene T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, bölge Piskoposu, belediye başkanı, diğer idari yetkililer ile belde halkı katıldı.

Piskopos Constantin, kiliseye sağlanan destekten ötürü kilise cemaati huzurunda Büyükelçi Ulusoy ve Koordinatör Aydın’a teşekkür plaketi sundu. Piskopos Constantin Kayal törende yaptığı konuşmada proje ile sağlanan katkı için Türk halkına, hükümetine ve TİKA’ya şükranlarını iletti.

Törende konuşma yapan Büyükelçi Ulusoy da, "Kfeyr köyünde 170 yıllık kilisenin tefrişatı vesilesiyle Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği ve TİKA ekibi olarak aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi. Projenin detaylarına değinen Ulusoy, şunları söyledi: "TİKA bu projeyi, Lübnan'ın içinden geçmekte olduğu ekonomik kriz ortamında bağış toplamada sıkıntı yaşayan Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı ile iş birliği halinde gerçekleştirdi. TİKA'nın yaptığı katkılar sayesinde kilisenin çan kulesi yenilendi. Taziye ve toplantı yeri olarak kullanılan 300 kişilik salonun tadilatı yapıldı. Ayrıca salona gerekli olan klimalar yerleştirildi."

Sonraki Haber

Helal Kalite Altyapısı Teknik Eğitim Programı’nın İlk Aşaması Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Helal Kalite Altyapısı Teknik Eğitim Programı’nın ilk aşaması tamamlandı. 6-10 Haziran 2022 tarihleri arasında Özbekistan Teknik Düzenleme Ajansı bünyesinde yer alan UzStandart, UZTEST, UzNIM ve UzAcc...