Haberler

13 Haziran 2022

Helal Kalite Altyapısı Teknik Eğitim Programı’nın İlk Aşaması Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Helal Kalite Altyapısı Teknik Eğitim Programı’nın ilk aşaması tamamlandı.

6-10 Haziran 2022 tarihleri arasında Özbekistan Teknik Düzenleme Ajansı bünyesinde yer alan UzStandart, UZTEST, UzNIM ve UzAcc kuruluşlarından 67 temsilciye yönelik helal kalite alt yapısının geliştirilmesine yönelik eğitim düzenlendi.

Helal Belgeli Ürün Ticareti Anlatıldı

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) uzmanları tarafından verilen eğitimlerde; helal belgeli ürün ve hizmetlerin uluslararası ticareti, dünyadaki helal belgelendirmenin tarihçesi ve güncel durumu, OIC/SMIIC 1:2019 helal gıda için genel kurallar ve OIC/SMIIC 2:2019 helal belgelendirmesi yapan kuruluşlar için kurallar standartları başta olmak üzere ilgili OIC/SMIIC standartları ile HAK’ın akreditasyon süreci ve kuralları hakkında bilgi verildi.

Programın 2. Aşaması TSE İş Birliğinde Düzenlenecek

Özbekistan’da gerçekleştirilmekte olan ekonomik reformların başarıyla uygulanmasında standardizasyon ve sertifikasyon çalışmalar büyük önem taşıyor. Bu kapsamda kurumsal kapasiteyi geliştirmek için programın ikinci aşaması, Türk Standartları Enstitüsü iş birliğinde ISO 17043, 17065, 17025 ve ISO 22000 eğitimleri ile devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA, Guatemala'yı Yunus Emre ve İstanbul temalı çinilerle süsledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Guatemala’da bulunan Cuchilla-San Antonia Altgeçidi, Yunus Emre ve İstanbul temalı çinilerle süslendi. TİKA, T.C. Guatemala Büyükelçiliği ve Guatemala Şehri Belediyesi iş birliğinde Guatemala'nın başkenti Guatemala şehrindeki Cuchilla-San...