Haberler

24 Ekim 2022

Lübnan’da Çiftçilere TİKA Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'da Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Şuf bölgesinde meyve fidanı üretim serası kurulumuna destek verdi.

TİKA ve faaliyetlerine 1988 yılında başlayan Farah Derneği iş birliğinde Lübnan Tarım Bakanlığı’nın güncel tarım stratejisi doğrultusunda çiftçilerin ihtiyaç ve talepleri ile geliştirilen proje kapsamında sera ve sulama sistemi kurulumu yapıldı.

Meyve fidanı üretim serası açılış törenine; T. C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Koordinatorü Orhan Aydın, milletvekilleri Dr. Bilal Abdallah ve Marwan Hamadeh, eski bakan ve milletvekili Marvan Hamadeh, Kfarfakoud ve Bchaftine belediye başkanları ile dernek temsilcileri katıldı.

Proje ile ilgili açıklama yapan Dürzi Lider Canbolat, TİKA'nın ekonomik olarak zor bir süreçten geçen Lübnan’a verdiği desteklerin anlamlı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Ulusoy da TİKA'nın Lübnan'da farklı alanlarda projeler gerçekleştirmeye devam ettiğini belirtti.

Üretim kapasitesi ve çiftçilerin gelirinin arttırılması hedefleniyor

Proje kapsamında Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel Lübnan vilayetinin Şuf bölgesinde bulunan küçük ölçekli çiftçilerin üretim kapasitelerini ve gelirlerini artırması hedefleniyor. Ayrıca tarım sektörünün ülke ekonomisi içindeki payını sürdürülebilir bir şekilde yükseltilerek fidan ithalatının azaltılması amaçlanıyor.

Serada yetiştirilen kayısı, badem, şeftali, erik, nar, mahlep, sumak, zeytin, ceviz ve elma gibi çeşitli meyve fidanları, çiftçilerin sahip oldukları arazi ve yoksulluk seviyeleri göz önüne alınarak ihtiyaca göre dağıtımı yapılacak.

Farklı tür meyvelere ait 13 binden fazla fidan ve 35 kilo tohumun yanı sıra gübre, ilaçlar ve tohum yetiştirme tepsileri temin edildi.

Projeden her yıl en az 100 çiftçinin faydalanması bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Saraybosna Üniversitesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konservasyon ve Restorasyon Bölümü Eğitim Sınıfı donanım projesinin açılışı gerçekleştirildi. 1972 yılında kurulan ve 1981 yılından itibaren eğitim faaliyetlerini, 1899 yılında inşa...