Haberler

25 Ekim 2022

TİKA’dan Saraybosna Üniversitesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konservasyon ve Restorasyon Bölümü Eğitim Sınıfı donanım projesinin açılışı gerçekleştirildi.

1972 yılında kurulan ve 1981 yılından itibaren eğitim faaliyetlerini, 1899 yılında inşa edilen ve bir dönem kilise olarak kullanılan binada sürdüren Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi resim, heykel, grafik, dijital ve endüstriyel tasarım, konservasyon ve restorasyon bölümleriyle eğitim veriyor.

Yugoslavya’nın dağılması sonrası bağımsızlığını kazanan ülkede yetişmiş restorasyon uzmanı eksikliği sebebiyle Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Fen Fakültesi iş birliğinde konservasyon ve restorasyon bölümü 2014 yılında ülkede bu alanda eğitim veren ilk ve tek bölüm olarak açıldı.

İlk mezunlarını geçtiğimiz senelerde veren bölümün sahip olduğu sınırlı altyapının geliştirilmesi ve öğrencilerin uygulama çalışmalarının kalitesinin artırılması amacıyla ihtiyaç duyulan teknolojik ve restorasyon ekipmanları ile mobilya desteği verildi.

Açılış programına Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dubravka Pozderac-Lejlić, Konservasyon ve Restorasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ćazim Hadžimejlić, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Erdinç Işık ve Konservasyon ve Restorasyon Bölümü öğrencileri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT iş birliğiyle “Muhabir Eğitim Programı (MEP)” Özbekistan’da düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT iş birliğiyle düzenlenen “Muhabir Eğitim Programı (MEP)” kapsamında, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi (O'zbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar Universiteti) ve Özbekistan Radyo Televizyon...