Haberler

21 Haziran 2015

Latin Amerika Ülkelerinden Surinam’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Latin Amerika Ülkelerinden Surinam’da bulunan Paramaribo  s Lands Hastanesi’ne tıbbi cihaz ve sağlık malzemesi, Surinam Sağlık Bakanlığı’na da bir adet ambulans desteği sağlandı.

Karayipler Topluluğu (CARICOM) üyesi Surinam’da sağlık alanında önemli bir proje hayta geçirildi. Başkent Paramaribo’da bulunan s Land Hastanesi’ne 40 adet çocuk yatağı, yenidoğan ünitesi için de 3 adet kovöz, 4 adet hastabaşı monitör, Surinam Sağlık Bakanlığı’na ise bir adet tam donanımlı hasta nakil ambulansı yapılan devir teslim töreniyle yetkililere teslim edildi. Özellikle yenidoğan ünitesine verilen tıbbi ekipman sayesinde prematüre doğan çocukların gelişmelerinin tamamlamaları için önem arz ediyor.

Devir teslim töreninde Surniam Dışişleri Bakanı Winston Lackin, Surinam Sağalık Bakanı Michel Blokland, Surinam’ın Türkiye Konsolosu Liakat Alibux, Surinam Türkiye Fahri Konsolosu İlkem Şahin, TİKA yetkilileri, Paramaribo Akadamik Hastanesi İdari Direktörü Antoine Brahim, s Lands Hastanesi İdarei Direktörü Bernhard Abia gerçekleştirilen proje hakkında konuşma yaptılar.

Surinam Sağlık Bakanı, Dışişleri Bakanı ve üst düzey yöneticiler, sağlanan tıbbi ekipman ve ambulansın Surinam halkı için çok önemli olduğunu, yenidoğan ünitesi için temin edilen ekipmanların özellikle Surinamlı bebekler için hayati önem taşıdığını vurgulayarak TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Paramaribo Akademi Hastanesi Direktörü Antoine Brahim tarafından TİKA’nın yaptığı yardımlara karşılık sertifika verildi.

Sonraki Haber

Afganistan'ın Semengan Vilayetinde Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Semengan Vilayeti Aybek İlinde bulunan Aynaça, Eski Aybek ve Sarkat Liseleri’ne ekipman desteğinde bulunuldu.    TİKA Afganistan’da eğitimin desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Semengan Vilayeti...