Haberler

22 Haziran 2015

Afganistan'ın Semengan Vilayetinde Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Semengan Vilayeti Aybek İlinde bulunan Aynaça, Eski Aybek ve Sarkat Liseleri’ne ekipman desteğinde bulunuldu.   

TİKA Afganistan’da eğitimin desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Semengan Vilayeti Aybek İlinde bulunan Aynaça, Eski Aybek ve Sarkat Liseleri için temin edilen 500 adet öğrenci masa ve sırası düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Semengan Vilayeti Vali Yardımcısı  Ahtar Muhammed Haydari, Semengan Vilayeti İl Milli Eğitim Müdürü Abdulvahab Zafari,  TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Afgan yetkilileri ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Afganistan’da uzun yıllar devam eden savaşlar sonucu her sektörün olduğu gibi eğitim sektörü de olumsuz yönde etkilendi. Bu çerçevede eğitim için gerekli olan fiziki altyapılar yetersiz kalıyor. TİKA bu sorunun giderilmesi için 2005 yılından bugüne kadar Afganistan’da 90’a yakın okul inşası gerçekleştirerek yılda yüz binden fazla öğrencinin eğitim hizmeti almasını sağladı.

TİKA özellikle ilköğretim ve ortaöğretim okulları inşa etmek ve okulların donanım ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle Afganistan’da eğitim altyapılarının kurulmasına büyük katkı sağlıyor.  Semengan Vilayeti Vali Yardımcısı Haydari törende yaptığı konuşmada Türkiye ile Afganistan arasında binlerce kilometre mesafe olmasına rağmen hiçbir çıkar beklemeden Türkiye’nin Afganistan halkına yardımlarına devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin, Afganistan’ın kendi ayakları üzerinde durması için büyük çaba sarf ettiğini belirten Semengan Vilayeti Vali Yardımcısı Haydari,  TİKA’nın daha önce Semengan’da yapmış olduğu projelerden bahsederek yardımların devam etmesini ve Belediyecilik konusunda da kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

Semengan  İl Milli Eğitim Müdürü Zafari ise yapmış olduğu bu yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, dost ve kardeş ülke Türkiye’nin her zaman Afgan halkının yanında olduğunu vurguladı. Tarihten gelen iki ülke arasındaki yardımlaşmayı ve ortak mirasları hatırlatan Semengan İl Milli Eğitim Müdürü Zafari, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla yapmış olduğu projelerin eğitim ve sağlık başta olmak üzere hepsinin takdire ve övgüye layık olduğunu ifade ederek, TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da TİKA’nın Semengan Vilayetinde önceki yıllarda yapmış olduğu Dere-i Suf İlçesinde yapılan 30 yataklık hastane, Daymirdat İlçesinde Klinik binası, Hazreti Sultan İlçesinde 16 sınıflık Okul Hizmet Binası, Aybek ilinde Kız Teknik Lisesi ve geçen sene yapılan Deryahan Köprüsünden bahsederek, yapılan yardımların bunlarla sınırlı kalmayarak bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini kaydetti. Karadoğan, Türkiye’nin dost ve kardeş ülke Afganistan’ın her zaman yanında olacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Sonraki Haber

TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığından Gazze'de iftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazzeli yoksul ailelere El-Ömeri Cami'sinde (Ulu Cami) iftar verdi. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç iftar öncesi yaptığı konuşmada, TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığının...