Haberler

18 Nisan 2023

Kuzey Makedonyalı İtfaiyecilere Yönelik “İleri Seviye İtfaiye Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı iş birliğinde Kuzey Makedonyalı itfaiyecilere “İleri Seviye İtfaiye Eğitimi” verildi.

TİKA tarafından yürütülen "Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP)" kapsamında, 12-16 Eylül 2022 tarihleri arasında 10 Kuzey Makedonyalı itfaiye personeline Konya İtfaiyesi Eğitim Merkezi'nde (KİTEM) 12 gün süren "İleri Seviye İtfaiye Eğitimi" düzenlendi. Program kapsamında yangınlara ve trafik kazalarına müdahale, arama kurtarma, ilk yardım ve iş güvenliği konularında ileri düzey teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılar uzman eğitmenlerin gözetiminde bir de tatbikat gerçekleştirdi.

Başarılı personele sertifika verildi

Programı başarıyla tamamlayan itfaiye personeline sertifika verildi. Sertifika teslim törenine; TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici, Konya'daki kamu, özel sektör ve sivil toplum kurumlarının temsilcileri ile akademisyenler katıldı. Kuzey Makedonyalı itfaiyeciler adına konuşma yapan Zdravko Milevski, eğitimin verimli geçtiğini ifade ederek TİKA ve Konya Büyükşehir Belediyesine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İşbitirici, programın hem öğrenenlere hem öğretenlere çok şey kattığını belirtti.

Toplam 258 itfaiye personeline eğitim verildi

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Tanyeli de Türkiye’nin tecrübelerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya devam ettiklerini belirterek ADAMEP kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye teşkilatıyla şimdiye kadar 6 ülkede temel itfaiye eğitimi, 4 ülke için de ileri seviye itfaiye eğitimleri düzenlediklerini kaydetti.

Bugüne kadar 258 itfaiye personeline eğitim verildiğini altını çizen Tanyeli, afet ve acil durumlar karşısında iş birliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan ADAMEP kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edileceğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA, Türkiye'deki Depremlerde Arama Kurtarma Çalışmalarına Katılan Bosna Hersekli Ekiplere İftar Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersekli ekipler için iftar verdi. TİKA’nın ev sahipliğinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki bir otelde düzenlenen iftara,...