Haberler

29 Nisan 2021

Kuzey Makedonya'ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı ve Üsküp Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü işbirliğinde Mobil Klinik Sağlık Taraması Projesini hayata geçirdi.

Mobil Klinik Sağlık Taraması projesiyle salgın döneminde özellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimlerinin kolaylaştırılması, ülkedeki tüberküloz hastalığının takip edilmesi, merkeze ulaşım imkânı olmayan hastalara erken teşhis ve önleyici tedavi hizmetlerinin sunulması amaçlanıyor.

TİKA, hastaneye gerekli tıbbi malzemeyi sağlamanın yanı sıra mobil kliniğin faaliyet gösterebilmesi için ihtiyaç duyulan teknik ekipmanları da sağladı. Temin edilen EKG cihazı, hematolojik sayaç, infuzomat seti, defibrilatör ve diğer malzemeler sayesinde genel sağlık taramasının yanı sıra röntgen, kan tahlilleri ve EKG kontrolü yapılabilecek.

Mobil sağlık taraması aracı, uzman doktor ekibi ile öncelikli olarak Kanatlar, Budaklar, Merkez Jupa, Çalıklı, Plasnitsa ve Radoviş gibi Türk nüfusunun ağırlıklı olarak yaşadığı bölgelere sağlık hizmeti ulaştıracak.

Üsküp Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsünde düzenlenen proje teslim töreninde konuşan Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Dr.Venko Filipçe Türkiye ve TİKA’ya sağlık alanında verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. Kovid-19 salgını ile akciğer rahatsızlıklarının arttığını ve bunun bazı hastalarda kalıcı hasarlar bıraktığını ifade eden Bakan Filipçe küresel pandemi zamanında geliştirilen bu projenin daha da önem kazandığının altını çizdi.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ise Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile uzun yıllardır yürütülen kalkınma işbirliği faaliyetlerinin önemli bir kısmını sağlık alanında gerçekleştirilen projelerin oluşturduğunu ifade etti. Söğüt konuşmasında, mobil klinik aracının teknik kapasitesinin iyileştirilmesi yoluyla, belirlenen kırsal bölgelere alanında uzman sağlık personelinin kolaylıkla ulaşabilmesini ve önleyici tedavi faaliyetleri ile sağlık taramalarının aksamadan gerçekleştirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Etiyopya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ramazanda yürüttüğü "Erenler Sofrası" programı kapsamında, Etiyopya'da ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri dağıtıldı. 2021 yılının Anadolu’nun manevi değerlerinden olan Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli yılı ilan...