Haberler

18 Mayıs 2018

Kudüs Eski Şehir Esnafına ve Kudüslü İhtiyaç Sahibi Ailelere Ramazan Ayında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kudüs Zekât Komitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Kudüslü İhtiyaç sahibi ailelere yardım ve Kudüs Eski Şehir esnafını destekleme projesi kapsamında kupon dağıtım programı düzenlendi.

TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Filistin’de farklı sektörlerde önemli projelere imza TİKA tarafından Kudüs Zekât Komitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Kudüslü İhtiyaç sahibi ailelere yardım ve Kudüs Eski Şehir esnafını destekleme projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında kupon dağıtım programı düzenlendi.

Programa, TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz, Kudüs Zekât Komiteleri Başkanı Eşref Salhab, Kudüs esnafı ve ihtiyaç sahibi aileler katıldı. Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle şehit edilen Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyerek konuşmalarına başlayan TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Türk halkı, Filistin halkının her zaman yanında olmuş ve özellikle son günlerde yaşanan olaylar karşısında da bu desteğini en üst noktaya çıkararak tüm dünyanın ilgisini Filistin davasına çekmiştir” dedi. Türkiye’nin Filistin davasının yanında yer almasının yanı sıra; eğitim, sağlık, ekonomik vb. tüm alanlarda da güçlü bir Filistin’in var olması için her türlü desteği bugüne kadar verdiğini ifade eden Korkmaz, “Her türlü zorluğa rağmen ticari faaliyetini devam ettirme mücadelesi veren Kudüslü esnafa bu proje ile büyük bir destek verilmiş olacak hem de Kudüslü ihtiyaç sahibi 700 aile ellerindeki kuponla diledikleri şekilde alışverişini yapabilecektir. Ayrıca Ramazan ayı boyunca 12.000’i Gazze’de, 6.000’i Batı Şeria’da olmak üzere toplamda yaklaşık 18.000 adet gıda paketi, yine Gazze’de her gün farklı 1000 aileye İftarlık sıcak yemek desteği sağlanacaktır” dedi.

Kudüs Zekât Komitesi Başkanı Eşref Salhab ise bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle Kudüs’te tarihi kimliği muhafaza etmemize katkı sağlayan ve bugün de Ramazan ayı boyunca kadim Kudüs’ün ekonomik olarak canlanmasına destek olacak projeyi gerçekleştiren TİKA’ya teşekkür etti. Kudüs esnafından Nidal Natşe, Filistin halkının her zaman yanında olan Türk halkına ve projeyi gerçekleştiren TİKA’ya teşekkür ederek, “Bu proje ile Ramazan ayına güzel bir başlangıç yapmış olacağız” dedi.

Projeden faydalanıcılardan biri olan Naime Jaafreh, “Cömert Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum”, dedi. Ramazan ayına girerken böyle bir yardımın kendileri için önemli olduğunu söyleyen Jaafreh, bu yardımda katkısı olan herkese Ramazan ayı boyunca dualarda bulunacağını söyledi. Ramazan ayı projesi olarak gerçekleştirilen proje ile Kudüs’te mukim 700 ihtiyaç sahibi aile, Kudüs Eski Şehir’de belirlenen 50 esnaftan kıyafet, gıda, mutfak eşyası, mefruşat ve aksesuar gibi kendi ihtiyaçları doğrultusunda Ramazan için alışverişini yapabilecek. 

Bu proje ile işgal dolayısıyla ticari faaliyetlerini zor şartlarda sürdüren ve yüksek vergiler karşısında ayakta durma mücadelesi veren Kudüs esnafının desteklenmesi hem de yoksul ailelerin de ihtiyaçlarının karşılanması hedeflendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hong Kong’da İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hong Kong’ta Kawloon Camii ve İslam Merkezinde yaklaşık 2500 kişiye iftar programı düzenlendi. TİKA, Hong Kong Başkonsolosluğu işbirliğiyle Hong Kong’un en büyük İslam Merkezlerinden biri olan Kawloon...