Haberler

01 Temmuz 2017

Kosta Rika, Otto Kasırgası’nın Yaralarını TİKA ile Sarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosta Rika’nın Upala Kantonunda Otto Kasırgasından zarar gören Upala Belediyesine ekipman ve inşaat malzemesi desteğinde bulundu.

Kasım 2016’da Karayip sahillerini etkisi altına alan Otto Kasırgası TİKA Meksika Program Koordinasyon Ofisinin görev bölgesinde yer alan Kosta Rika, Nikaragua ve Panama’da ağır hasara sebep oldu. Saatte hızı 165 km’ye ulaşan Otto Kasırgası’nın şiddet kategorisi 2 olarak belirlendi. Mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağış sebebi ile kıyı bölgelerinde yaşayan on binlerce kişi oldukları yerde mahsur kalmış olup toplamda 23 kişi hayatını kaybetti. (Kosta Rika 10 kişi, Panama 9 Kişi ve Nikaragua 4 kişi) Otto Kasırgası’nın bölgeye vermiş olduğu maddi kayıp 190 milyon ABD Doları civarında olarak belirlendi.

Kosta Rika, Nikaragua ve Panama’yı vuran Otto Kasırgası sonrası Türkiye bölge ülkelerine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Otto Kasırgası sonrası bölge ülkelerinde hayatın normale dönmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, TİKA, Kosta Rika’nın Upala Kantonunda yer alan Upala Belediyesinin teknik altyapısının güçlendirilmesine yönelik ekipman desteğinde bulundu. Ayrıca Upala Belediyesi’nin görev bölgesinde yer alan ve 2 bölgeyi birbirine bağlayan bir köprünün kuvvetlendirilmesi kapsamında ihtiyaç duyulan inşaat malzemesi konusunda da destek verildi.

TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar ve inşaat malzemeleri düzenlenen törenle Upala Belediyesi yetkililerine teslim edildi. Upala Belediye Başkanı Juan Acevedo Hurtado yapmış olduğu konuşmada; Upala Belediyesi olarak 1.589,67 km’lik görev bölgelerinde yaşayan toplam 48.000 kişiye hizmet verdiklerini ve Türkiye tarafından verilen destek ile vatandaşlarına daha kaliteli ve etkili bir hizmet götürebileceklerini belirterek, Türk halkı tarafından kötü günlerinde ulaştırılan desteği hiçbir zaman unutmayacaklarını ve bunun için minnettar olduklarını ifade etti.

TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal ise Türkiye’nin son 15 yılda ekonomide yakalamış olduğu istikrar sayesinde küresel düzeyde yardım çalışmalarına hız verdiğini ve milli gelirinin 0,75’ini insani yardımlara ayırmak sureti ile dünyanın “En Cömert Ülkesi” olduğunu vurguladı. Ünal, Türkiye olarak Otto Kasırgasının yaralarının sarılması konusunda verilen destekten ve Türk İnsanının yardımseverliğini ulaştırmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

Sonraki Haber

Afet Risklerinin Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumların Oluşturulması Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ),  işbirliğinde “Afet Risklerinin Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumların Oluşturulması” Eğitim Programı gerçekleştirildi. TİKA, JICA ve ODTÜ,...