Haberler

02 Temmuz 2017

Afet Risklerinin Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumların Oluşturulması Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ),  işbirliğinde “Afet Risklerinin Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumların Oluşturulması” Eğitim Programı gerçekleştirildi.

TİKA, JICA ve ODTÜ,  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri açısından da büyük önem taşıyan Afet Risk Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumlar yetiştirilmesi alanında her yıl iki hafta sürelerle olmak üzere üç sene süreli bir eğitim programı düzenleme kararı almıştı. Bu çerçevede bu yıl birincisi düzenlenen "Afet Risk Yönetimi ve Afete Dayanıklı Toplum Oluşturma" konulu eğitim programı kapsamında,  Bangladeş, Filipinler, Myanmar ve Pakistan olmak üzere 12 uzman, yönetici ve akademisyen konuya ilişkin olarak Ankara, Bursa ve İstanbul’da teorik ve ampirik bilgiler edindi.

Afet risk yönetimi ve afet zararlarını azaltma, psiko-sosyal boyutları, afetlerde şehir planlama, afetlerin mimari boyutu, DASK gibi derslerin verildiği programı, ODTÜ Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde yapıldı. Bahse konu programın açılış töreninde, ODTÜ Rektörü Dr. Verşan Kök, JICA Üst Düzey Temsilcisi Hideaki Matsuoka ve TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Mehmet Yılmaz tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Bahse konu programın kapanış ve sertifika töreni Bursa’da yapıldı.

Sonraki Haber

Ukrayna’da 602 Nolu Anaokuluna Tadilat Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna’nın başkenti Kiev’in en kalabalık semtlerinden biri olan Obolon’da faaliyet gösteren Kiev Obolon Semti 602 No’lu Anaokuluna tadilat desteğinde bulundu. TİKA, Ukrayna’nın eğitim sektöründe gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye...