Haberler

30 Kasım 2023

KKTC’de Kanser Hastaları Yararına Sergilenen Tiyatro Turnesine TİKA’dan Destek

Balıkçıoğlu Kabare Tiyatrosu’nun “Alikko’nun Oğlu Durmuş ve Gocamış Caher” isimli oyunu Türk İşbiriliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kanser Hastalarına Yardım Derneğinin destekleriyle KKTC’nin değişik bölgelerinde sahnelendi.

Kıbrıs Türkü usta tiyatrocu Osman Balıkçıoğlu’nun yazıp yöneterek kendisinin de oynadığı tiyatro oyunu, KKTC Turnesi kapsamında Akıncılar, Lefkoşa, Çatalköy ve Gazimağusa’da sahnelendi. Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde kanser hastaları yararına oynanan ve davetiyeleri kanser hastalarına yardım amacıyla satışa sunulan oyunlar, KKTC genelinde büyük ilgi topladı.

Hayatını 2007’de kaybeden tiyatro sanatçısı Kemal Tunç’un yarattığı, “Alikko ile Caher” karakterleri, Kıbrıs Türkçesiyle oynanan skeçlerle ve radyo parodileriyle ünlendi. 1960’lı yıllara uzanan Alikko ile Caher skeçleri, Kıbrıs Türk halkının mücadele yıllarında halka moral vermek amacıyla Bayrak Radyosu’ndan yayınlanıyordu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Dominik Cumhuriyeti’nde Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Dominik Cumhuriyeti’nde hizmet veren Jimani Hastanesi’nin tadilatı gerçekleştirildi. TİKA tarafından tadilatı yapılan Dominik Cumhuriyeti’nin Independencia şehrinde bir devlet hastanesi olan Jimani Birinci Basamak Hastane ve Teşhis Merkezi,...