Haberler

14 Ekim 2022

KKTC’de "Akdeniz'de Güvenlik İstikrar ve İşbirliği Sempozyumu" Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) iş birliğinde düzenlenen Akdeniz'de Güvenlik İstikrar ve İşbirliği Uluslararası Sempozyumu kapsamında Doğu Akdeniz, Türkiye’nin jeopolitiği, KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki rolü konuları ele alındı.

ORSAM ve TİKA iş birliğinde "Akdeniz'de Güvenlik İstikrar ve İşbirliği Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi.

13-14 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Kuzey Kıbrıs Yerleşkesinin ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, KKTC Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, ASBÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Prof. Dr. Enver Arpa, ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal ve TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş katıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise sempozyuma çevrim içi olarak iştirak etti.

Sempozyum kapsamında Akdeniz ve Kıbrıs’ta bölgenin güvenliği, istikrarı için muhtemel iş birliği fırsatları başta olmak üzere bölgesel çalışmalar, sorunlar ve çözümler ele alındı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Lübnan’da Tarımsal Kapasite Artırımı Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'ın güneyindeki İsrail sınırında yer alan Hasbaya Marjayoun bölgesinde ve Sur şehrine bağlı Yarine köyünde faaliyet gösteren iki derneğe 20 adet el traktörü desteğinde bulundu. Proje kapsamında, Sur’a...