Haberler

14 Ekim 2022

TİKA’dan Güney Lübnan’da Tarımsal Kapasite Artırımı Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan'ın güneyindeki İsrail sınırında yer alan Hasbaya Marjayoun bölgesinde ve Sur şehrine bağlı Yarine köyünde faaliyet gösteren iki derneğe 20 adet el traktörü desteğinde bulundu.

Proje kapsamında, Sur’a bağlı Yarine köyü ve komşu köylerle birlikte yaklaşık 25 bin kişiye yönelik faaliyetler gösteren Al-Bunyan İslam Derneği ile Hasbaya Marjayoun bölgesinde yaklaşık 30 bin nüfusa sabip Habberiye köyü ve komşu 14 köye yönelik faaliyet gösteren Aman ve Riaya Derneğine 20 adet el traktörü temin edildi.

Projeden, tarımla uğraşan Lübnanlı köylülerin yanı sıra Suriyeli mültecilerin de faydalandırılması, tarımsal kapasitenin arttırılarak, ücra arazilerin tarıma kazandırılması hedefleniyor.

 İki beldede düzenlenen teslim törenlerine, T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, belediye başkanları, dernek temsilcileri, sünni ve dürzi din adamları ile belde yetkilileri katıldı.

Halkın büyük bölümünün tarımla uğraştığı bu bölgelerde zeytinin yanı sıra üzüm, incir, ceviz gibi meyvelerle, çeşitli sebze ve tütün üretiliyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Macaristan’da Türk Mutfağı Dersleri Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Macaristan'da Bolu Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Szeged SZC Janos Toth Morahalom Meslek Yüksekokulu öğretmenlerinin katılımıyla Türk mutfağı dersleri düzenlendi. Türk mutfağının tanıtımının da...