Haberler

16 Ağustos 2016

Kişinev Belediyesi Mobil Ekipleri Engelleri TİKA ile Kaldırıyor

Kişinev Belediye Konseyi Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mobil Ekipler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle temin edilen özel engelli taşıma aracı ile özel ihtiyaç sahiplerinin sosyal hizmetlerden faydalanabilmelerine yardımcı olacak.

Kişinev ve Kişinev’e bağlı köy sakinlerine hizmet sunan Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü, engellilerin ve yaşlıların evlerine hizmet götüren Mobil Ekipler ile önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Mobil Ekipler, engelli bireylerin bağımsızlık düzeylerinin artırılmasına yönelik psikolojik destek ve rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra, sosyalleşme ve toplumsal ilişkilerin pekiştirilmesi yoluyla yaşam kalitesinin artırılmasını hedefleyen faaliyetler yürütüyor.

T.C. Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, TİKA Kişinev Koordinatörü Canan Alpaslan ve Kişinev Belediye Başkan Yardımcısı Nistor Grozavu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen resmi tören ile Kişinev Belediyesi’ne teslim edilen özel donanımlı engelli aracı, çok sayıda engellinin hayatına önemli bir değişiklik getirecek. Engelli bireylere özel ulaşım imkanı sağlayacak olan araç, sosyal hizmetlerden yararlanabilmelerini ve sosyal etkinliklere katılımlarını mümkün kılacak.

Kişinev Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden yaklaşık 22 bin engellinin %18’i yürüteç veya tekerlekli engelli arabası gibi özel yardımcı alet kullanan ortopedik engellilerden oluşuyor. Şehrin mimari özellikleri ve ulaşım altyapılarının engellilerin özel ihtiyaçlarına uygun olmamasından dolayı engelli bireyler kapalı bir yaşam sürüyor, topluma uyum sağlayamıyor.  Bununla birlikte sağlık başta olmak üzere sosyal hizmetlere, eğitim ve çalışma olanaklarına erişimleri de çok sınırlı kalıyor.

Sonraki Haber

Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov’dan Bilge Tonyukuk Anıtı'na Ziyaret

Moğolistan'da düzenlenen ACEM  Zirvesi kapsamında ülkede bulunan Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Bilge Tonyukuk anıtını ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov, TİKA'nın koordinasyonunda sürdürülen...