Haberler

16 Ağustos 2016

Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov’dan Bilge Tonyukuk Anıtı'na Ziyaret

Moğolistan'da düzenlenen ACEM  Zirvesi kapsamında ülkede bulunan Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Bilge Tonyukuk anıtını ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov, TİKA'nın koordinasyonunda sürdürülen Bilge Tonyukuk Türk Moğol  ortak arkeolojik kazı çalışmalarını ziyaret ederek çalışmalar hakkında TİKA Ulanbator Program Koordinatorü Veysel Çiftçi ve Türk tarafı kazı Ekibi Başkan'ı Prof Dr Ahmet Taşağıl’dan bilgi aldı.

Kazakistan Başbakanı Masimov, “Türkler için burası önemli bir yer. Bugün burada Türkçe konuşmak gerekir” ifadelerinde bulunarak, anıtların önemine değindi. TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftçi ise  anıtların sadece Türkiye için değil tüm Türk dünyası için öneminden bahsederek TİKA'nın anıtların bulunduğu bölge ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2014 yılında anıtlara uzanan 11,2 km  yolun TİKA tarafından inşaa edildiğini ve ardından 2015 yılında  Türk Moğol ortak kazı çalışmalarına başlanıldığını,  yine kazı çalışmalarından bahsederek anıt alanı hakkında çok önemli bilgilere ve verilere ulaşıldığını anlatan TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Çiftçi, bu yıl da devam eden ortak kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra  bu önemli kültürel mirasın gelecek nesillere taşınması için anıt alanında TİKA tarafından anıtları yerinde koruyacak bir müze inşaa edileceğini kaydetti.

Kazakistan Başbakanı ve heyetine  Türkiye Kazı Ekibi Başkan'ı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl anıtları anlatarak bilgilendirdi. Kazakistan Başbakanı Masimov, TİKA'nın Tonyukuk’ta yaptığı çalışmaları için teşekkür etti.

Sonraki Haber

Turan Kurultayı’ndan Mesaj: “15 Temmuz’da Zafer Kazanan Demokrasiye İnanan Türk Halkıdır”

27 Türk boyunu bir araya getiren Turan Kurultayı Macar Turan Vakfı tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile Macaristan’da düzenlendi. Kurultay’da konuşan Macar Turan Vakfı Başkanı Biro Andras; “Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan...