Haberler

10 Mayıs 2019

Kırgızistan Yüksek Mahkemesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan Yüksek Mahkemesi Anayasa Odası duruşma salonu ve kütüphanesi yenilendi.

1941 yılında, II. Dünya Savaşı döneminde inşa edilen ve 1988 yılında tarih, kültür ve sanat eseri kategorisine alınan bina, devlet koruması altında olup tarihi öneme sahip.

1994 yılından beri Kırgızistan Anayasa Mahkemesine tahsis edilen binanın ilk tadilatı 1996 yılında yapılmıştı. 23 yıllık süre içerisinde tadilat görmeyen binanın duruşma salonu ve kütüphanesi TİKA tarafından yenilendi.

Yapılan tadilat kapsamında, duruşma salonunun havalandırma sistemi, iç ahşap dekorasyonu özel tasarımla projelendirildi ve doğal ahşap kaplama ile yenilendi. Tek penceresi olan salona özel ışıklandırma sistemi kuruldu. Duruşmayı takip eden hakimlerin masa ve sandalyeleri, kürsü ve misafir koltukları yenilendi. Kütüphanenin duvarı, tavan ve tabanları ile rafları yenilenerek bilgisayar ve mobilya ile donatıldı.

TİKA tarafından yürütülen projelerle ilgili görüşmelerde bulunmak, Kırgız Sağlık Bakanlığı ile düzenlenen mutabakat zaptını imzalamak ve bazı açılış programlarına katılmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret eden TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, resmi ziyaret programı kapsamında Kırgızistan Yüksek Mahkemesi Anayasa Odası’nı da ziyaret etti.

Nurdun, Anayasa Odası Başkanı Erkinbek Mamırov’u ziyaret ederek tadilat işleri tamamlanan Anayasa Odası’ndaki mahkeme salonu ve kütüphanesinin onarım işleri hakkında yerinde bilgi aldı.

Mamırov, TİKA’nın sağladığı desteklerden ötürü Rahman Nurdun’a teşekkür ederek yenileme çalışmalarının yüksek mahkeme standartlarına uygun şekilde oldukça kısa bir süre içinde tamamlandığını belirtti. Türkiye’nin Anayasa Mahkemesi ve diğer adalet organları ile yakın işbirliği içinde olduklarını ifade eden Mamırov, TİKA ile ilk defa yakın çalışma imkânı bulduklarını, TİKA’nın hastane ve müze gibi projelerle Kırgızistan’a destek olduğunu bildiklerini, bu proje ile ikili işbirliğinin başladığını ve bundan sonra da devam etmesini arzuladıklarını ifade etti.   

TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun da Türkiye’nin Kırgızistan’ı ilk tanıyan ülke olduğunu ve TİKA’nın da ilk ofisini Kırgızistan’da açtığını hatırlatarak, devletimizin ilk günden itibaren Kırgız kardeşlerinin yanlarında olduğunu ve her alanda kalkınma desteği sağladıklarını ifade etti. Bu projeyi de devlet kurumlarının altyapılarının geliştirilmesi kapsamında gerçekleştirdiklerini ve bundan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Nurdun, verilen desteğin kurum çalışanlarının da uygun koşullarda çalışmalarına katkı sağlayacağını vurguladı.  

Anayasa Odası, Kırgızistan’da her yıl kutlanmakta olan “5 Mayıs Anayasa Bayramı” münasebetiyle, 3 Mayıs 2019 günü bir kutlama programı düzenledi. Anayasa odası binasında düzenlenen kutlama programına TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu da davet edilerek TİKA’nın sağladığı destekten ötürü teşekkür madalyası verildi.

Kırgızistan Adalet Bakanına da aynı şekilde madalya verilen programda hem Adalet Bakanı Marat Camankulov hem de Başkan Mamırov tarafından TİKA’ya teşekkür edildi. TİKA tarafından yapılan tadilat işleri programa katılan heyet tarafından da yerinde görüldü.

Anayasa Odası’ndaki mahkeme salonu ve kütüphanesinin resmi açılış töreninin Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan “İleri Düzey 3D Modelleme ve 3D Yazıcı ile Endüstriyel Çözümler” eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen “İleri Düzey 3D Modelleme ve 3D Yazıcı ile Endüstriyel Çözümler Eğitimi” Bosna-Hersek, Libya ve Sri Lankalı Kursiyerlerin katılımıyla 24 Nisan - 05 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da...