Haberler

07 Mart 2016

Kırgızistan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan Maliye ve Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile çalışmalara başlanan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve Kırgızistan Maliye ve Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile çalışmalara başlanan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor.

TİKA ile Kırgızistan Maliye Bakanlığı arasında Kasım 2015’te imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan Kırgızistan Kamu Maliyesi Bilişim Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol (BÜMKO) Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanı Güner Demirel, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Muhasebe Yazılım ve Uygulama Daire Başkanı Mahmut Varol, Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü Sistem Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Akın Şahin’in de aralarında bulunduğu, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı uzmanları ile TİKA yetkililerinden oluşan 15 kişilik heyet Bişkek’te 2 haftalık çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 

Bütçe hazırlama ve uygulama, nakit yönetimi, kamu borç yönetimi, kamu harcama ve muhasebe süreçleri için bütünleşik otomasyon sistemi kurulmasını hedefleyen proje kapsamındaki bu ziyarette, sözkonusu süreçlere ilişkin Kırgızistan’daki mevcut durumun tespiti yapılarak projenin kapsamı belirlendi ve yazılım ihtiyaçlarının analiz edilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı.  

Kırgızistan Maliye Bakan Yardımcısı Almazbek Azimov ve bakanlık bürokratlarıyla yapılan toplantıyla başlayan çalışma kapsamında, iki hafta boyunca çalışma gruplarıyla mevcut iş süreçlerinin incelenmesi ve yazılım ve donanım ihtiyaçlarının tespiti için birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca, diğer kamu kurumlarındaki ve taşra teşkilatındaki e-devlet uygulamalarının ve bütçe ve harcama süreçlerinin yerinde incelenmesi maksadıyla Başbakanlık Elektronik Yönetişim Merkezi, Devlet Vergi İdaresi, Devlet Gümrük İdaresi, Eğitim Bakanlığı, Alamedin İlçesi Hazine Müdürlüğü ve Maliye Müdürlükleri ziyaret edildi. 

Dünya Bankası Kırgızistan Ofisi ile yapılan görüşmede, proje hakkında Dünya Bankası yetkililerine bilgi verildi. Dünya Bankası’nın Kırgızistan’daki stratejisi ve desteklediği projeler hakkında bilgi alındı. Heyeti makamında kabul eden Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’a projenin gidişatı ve safhalarına ilişkin sunum yapıldı.

Kırgızistan’ın ulusal kalkınma strateji planı çerçevesinde öngörülen e-devlet uygulamalarının geliştirilmesi ve kamu maliyesinin otomasyonu hedeflerine de hizmet edecek olan projenin, Kırgızistan’ın yapısal reform çalışmalarının önemli bir parçası olması ve ülkenin IMF ve Dünya Bankası’ndan sağladığı finansman imkânını artırması bekleniyor. 

İki haftalık çalışma sonrasında düzenlenen ve Kırgızistan basını tarafından ilgiyle takip edilen basın toplantısında ise, Kırgızistan Maliye Bakanı Adılbek Kasımaliyev Türkiye'ye ve TİKA’ya, Kırgızistan Kamu Maliyesi Bilgi Sistemi Geliştirme Projesi'ne verilen destekten ötürü teşekkür ederek bakanlığın bilişim altyapısının kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kasımaliyev, bilişim altyapısı sayesinde yolsuzlukla mücadelede bir mekanizmaya sahip olacaklarını vurguladı.

TİKA Kırgızistan Koordinatörü Evren Rutbil Kırgızistan Maliye Bakanlığı’na projedeki katkıları nedeniyle teşekkür ederek kardeş ülke Kırgızistan’ın kalkınması için TİKA’nın desteğinin devam edeceğini belirtti. Heyet başkanı Güner Demirel ise, iki hafta boyunca her iki ülkeden uzmanların katılımıyla yoğun ve verimli bir çalışma gerçekleştirildiğini, analiz çalışmalarına önümüzdeki aylarda da devam edilerek Kırgızistan’a uygun bir modelin hazırlanmasına çalışılacağını ifade etti. Demirel, detaylı ve analizi içeren raporu Türkiye’ye döndüklerinde oluşturmaya çalışacaklarını belirterek “Oluşturulacak raporu yıl sonunda Kırgızistan tarafına göndereceğiz. Rapor gözden geçirildikten sonra TİKA aracılığıyla gelecek yıl ihaleye çıkılacak" dedi.

Sonraki Haber

Romanya’da Pazarlama Araştırmaları Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteğiyle Romanya’nın en köklü üniversitelerinden Bükreş İktisadi Araştırmalar Akademisi’ne ülkede bir ilk olan “Pazarlama Araştırmaları Laboratuvarı” kuruldu. Romanya’da mevcut üniversiteler ile işbirliği alanlarını genişletmeye devam eden TİKA,  ülkenin en...