Haberler

17 Ekim 2015

Kırgızistan’da Aalı Tokonbayev 24 No’lu Devlet Lisesi’ne Bilgisayar Sınıfı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Aalı Tokonbayev 24 No’lu Devlet Lisesi’ne kurulan Bilgisayar Sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Kırgızistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Aalı Tokonbayev 24 No’lu Devlet Lisesi’ne kurulan Bilgisayar Sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kırgızistan’da eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında söz konusu liseye TİKA tarafından 22 adet bilgisayar; 1 adet siyah beyaz yazıcı; 1 adet renkli yazıcı; 20 adet tek kişilik öğrenci sandalyesi; 1 adet öğretmen masası; 1 adet öğretmen sandalyesi; 2 adet kitaplık dolap; 3 adet jaluzi; 1 adet yazı tahtası; 20 adet paravanlı bilgisayar masası; 20 adet bilgisayar koltuğu temin edilerek olarak yetkililere teslim edildi.

Açılışa T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA Bişkek Programı Koordinatörü Seyit Ali Avcu, Bişkek Belediyesi Eğitim Hizmetleri Müdür Yardımcısı Natalya Nikiforova, Aalı Tokonbayev 24 No’lu Devlet Lisesi ve TİKA yetkilileri katıldı.  Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç, törende yaptığı konuşmada, öğrencilerden yeni bilgisayar sınıfında, medeniyeti, dini ve dili bir olan Türk ve Kırgız halkların arasında başka nelerin ortak olduğunu araştırmalarını istedi.

TİKA Bişkek Programı Koordinatörü Avcu ise ülkelerin gelişmesinde eğitimin rolünün önemine dikkati çekerek "Kırgızistan'ın gelişmesi için elimizden gelen yardımı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi. Avcu, lisede kurdukları bilgisayar odasına 22 bilgisayarın yanı sıra yazı tahtası, bilgisayar masası ve sıra sağladıklarını belirterek projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükelçi Kılıç'a, Bişkek Büyükelçiliğinin Eğitim Müşaviri Recep Sula'ya ve çalışma ekibine teşekkür etti.

Bişkek Belediyesi Eğitim Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nikiforova da okulda eğitim gören öğrencilerin dünyadaki teknik gelişmelere ayak uydurması ve eğitimin gelişimine yönelik sağlanan teknik donanımdan dolayı TİKA'ya şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

Etiyopya’nın Kırsal Bölgelerinden Hadagala'ya Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın kırsal bölgelerinden Hadagala'ya tarım malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Etiyopya’nın farklı sektörlerine yapılan destekler hız kesmeden devam ediyor. Eğitimden sağlığa, kapasite geliştirme programlarından, tarımı destekleme projelerine...