Haberler

18 Ekim 2015

Etiyopya’nın Kırsal Bölgelerinden Hadagala'ya Tarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın kırsal bölgelerinden Hadagala'ya tarım malzemesi desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından Etiyopya’nın farklı sektörlerine yapılan destekler hız kesmeden devam ediyor. Eğitimden sağlığa, kapasite geliştirme programlarından, tarımı destekleme projelerine kadar her sektör de çalışmalarına devam eden TİKA, Etiyopya’nın Somali Eyaleti’ne yönelik tarım alanında yeni bir projeyi daha tamamladı. Tarımdan başka geçim kaynağı olmayan Somali Eyaleti’nde imkansızlıklardan dolayı tarımı da toprağı işleyecek tarım aletleri olmayan göçebelikten yerleşik hayata geçen halka tarım aletleri tohum desteğinde bulunuldu.

Geçtiğimiz günlerde Somali Eyaleti’nde bulunan Hadagala şehri Gaabi köyünde bulunan; kısa zaman öncesinde göçebe hayatı yaşayan, artık yerleşik hayata geçen 200 aileye; tohum, tarım ilacı, tarım alet ve edevatları temini gerçekleştirildi.

Ulaşımın zorlukla gerçekleştiği, törenin düzenlendiği Hadagala şehri Gaabi köyü, Somali sınırında yer almakta, çoğunluğu çöl ve verimsiz araziden oluşan bölgede, iç çatışmalar ve savaş yüzünden göç etmiş 200 aile yaşıyor. Sahip oldukları ancak hayatlarını devam ettirebilecek kadar toprağı bulunan Gaabi köyü halkı bugüne kadar ellerinde hiç bir tarım işleme aleti olmadığından toprağı ekip biçemiyordu. Bu çerçevede TİKA tarafından ihtiyaç duyulan malzemelerin temini gerçekleştirildi. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Somali Eyaleti Hadagala Tarım Müdürü Ahmad Mohammed Ali, TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü İsmail Durhat ve yetkililer katıldı.  Törende açıklamalarda bulunan Somali Eyaleti Hadagala Tarım Müdürü Mohammed, TİKA'ya şükranlarını sundu.

Bölgede bulunan İhtiyar Heyetinden Aksakal İsa Hüseyin ise Türk Devleti ve TİKA’ya söz konusu desteklerden dolayı çok teşekkür ettiklerini belirterek, “Türk Halkına ayrıca teşekkürlerimizi sunarız. Türk insanına söyleyin sakın bu yardımları az saymasınlar bu yaptığınız yardımlar bu insanlar için ne önem taşıdığını tahmin edemezsiniz. Çünkü bu insanlar bugüne kadar elleriyle, parmaklarıyla toprağı kazarak tarım yapıyor. Hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Tohum alacak paraları yoktu. Şimdi artık kendi kendilerine yetecek duruma gelecekler bu bizim için bu kadar önemli, bundan sonrası için tarımdan başka yapacak bir şeyimiz olmayan bizlere tarım konusunda desteğinizi esirgemeyin” diyerek konuşmasını tamamladı.

TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Durhat de TİKA’nın bölge halkına yönelik projelerinin devam edeceğini belirterek, söz konusu projenin hayırlı olması dileğinde bulundu. 

Sonraki Haber

Gürcistan’da Gardabani Kreşi’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından eğitimde fırsat ve imkân eşitliği kapsamında gerçekleştirilen proje kapsamında Gürcistan’da faaliyet gösteren Gardabani Gençler Merkezi’nin kreşine tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Gürcistan’da, yoksul kesimlerin eğitim imkânlarına...