Haberler

15 Temmuz 2021

Kırgızistan’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kırgız Milli Kütüphanesi Cengiz Aytmatov Salonunda “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” düzenleni.

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin Kırgız halkı ve uluslararası kamuoyuna anlatılması amacıyla gerçekleştirilen sergiye; Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Kırgız Cumhuriyeti eski Kültür ve Turizm Bakanı Azamat Zhamankulov, Kırgız Cumhuriyeti Başsavcılığı Enformasyon ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Belek Kalıkov, Bişkek Belediye Başkan Yardımcısı Viktoria Mozgaceva, Macaristan Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Sandor Dorogi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşah Dursunov’un yanı sıra diplomatlar ile Kırgız ve Türk işadamları ve çok sayıda basın mensubu  katıldı.

T.C. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen fotoğraf sergisine katılımlarından dolayı haziruna teşekkür ederek başladığı konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk Milleti’nin sağlam iradesi karşısında başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Büyükelçi Doğan, konuşmasının akabinde sergideki fotoğrafları inceleyerek davetlilere darbe girişiminin tüm evrelerini tek tek izah etti. Girişimin Boğaziçi Köprüsü’nün darbeciler tarafından trafiğe kapatılarak başladığını aktaran Doğan, milli iradenin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalanmasını, vatandaşların üzerlerine gelen tanklara bedenlerini siper ederek karşı koymalarını; kadını, yaşlısı ve tüm sosyal kesimlere mensup insanlarıyla bir millet olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde FETÖ’nün düzenlediği hain darbe girişimine nasıl karşı durulduğunu anlattı.

Sergi anlatımının ardından, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Geçilmez” belgeselinin gösterimi ile “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi” kitabının Rusça nüshasının dağıtımı yapıldı.

Başkent Bişkek’te bulunan ve ülkenin en büyük merkezi kütüphanesi konumunda olan Kırgız Milli Kütüphanesi’nin içinde yer alan Cengiz Aytmatov Salonu’nun tadilatı ve donanımı 2019 yılında, elektronik kitap kayıt ve güvenlik sistemi kurulumu ise 2021 yılında TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Lübnan’da 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı Tesis Edildi

15 Temmuz hain darbe girişiminde canlarını ortaya koyarak şehit olan 251 vatandaşımız anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Kavaşra beldesinde 251 adet zeytin fidanı dikimi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen anma ve açılış etkinliğine...