Haberler

16 Ocak 2014

Kenya'da İdari Altyapının Gelişmesine Destek

Kenya’da idari altyapının gelişmesine, verimli ve etkin çalışmasına Türkiye’nin katkısını sağlamak amacıyla projeler gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından İsiolo Eyaleti Valiliği’nin Nairobi ve İsiolo’daki ofislerine malzeme desteğinde bulunuldu.

Kenya’da 2010 yılında yapılan ve geçen yılki seçimler sonrasında yürürlüğe giren yeni anayasa ile merkezi bir yapılanmadan yerel yönetimlerin güçlendiği bir yapılanmaya geçilerek 47 eyaletin oluşturduğu bir yerel yönetim sistemi kuruldu. Bu yapılanma içerisinde her eyaletin valisi ve yerel hükümeti birçok konuda karar alabilme ve harcama yapabilme yetkisine sahip oldu.

Yerel yönetimler içinde bütçesi en düşük eyaletlerin başında gelen İsiolo, Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı, ülkenin en az gelişmiş ve yeterince önem verilmemiş yerlerinden birisi olarak Doğu Bölgesi’nde bulunuyor. Kurak bir bölge olması ve su kaynaklarının iyi bir şekilde kullanılmaması sebebiyle verimli tarım arazilerinin atıl durumda olduğu İsiolo’da halkın temel geçim kaynağı hayvancılığa dayanıyor.

Ülkedeki yeni yerel yönetimler sisteminin İsiolo Eyaleti için kalkınma adına değerlendirilmesi gereken çok önemli bir fırsat olduğu bilincindeki eyalet yönetimi, farklı sektörlerdeki öncelikli projeleri TİKA ile işbirliği çerçevesinde Türkiye’nin sahip olduğu teknoloji, bilgi ve deneyimden faydalanarak hayata geçirmeyi planlıyor.

İsiolo Eyalet Valisi Godana Adhi Doyo teslim töreninde yaptığı konuşmada kurumuna verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu. İsiolo Eyalet Valisi Doyo, TİKA tarafından yapılan mobilya tefrişatı sayesinde valiliğin çalışma şartlarının iyileştirildiğine ve bu durumun personelin motivasyonu ve performansı üzerinde olumlu yansımalarının olacağını söyledi. Ayrıca, yeni yerel yönetimler sisteminin ülkede ilk kez uygulanmasından dolayı idari altyapı alanında önemli kapasite eksiklikleri olduğunu belirten İsiolo Eyalet Valisi Doyo, nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine yönelik TİKA’nın verdiği desteğin bu alanda bir başlangıç olduğunu ifade etti. İsiolo Eyalet Valisi Doyo, Türkiye’nin yerel yönetimleriyle de önümüzdeki dönemde işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

İsiolo Eyaleti Valiliği’ne yapılan mobilya tefrişatının ikili ilişkilerin gelişmesi ve önümüzdeki dönemde bölgede yapılması planlanan teknik işbirliği projelerinde yerel yönetimin desteğini almak adına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

Nepal'e Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da bulunan Siddhi Memorial Hospital’da kullanılmak üzere temin edilen çocuk yoğun bakım üniteleri, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. TİKA, En Az Gelişmiş Ülkeler içerisinde en az...