Haberler

29 Mayıs 2018

Kenya’da TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kenya’nın başkenti Nairobi'de Hurlingham Rahma Camisi'nde bölgedeki ihtiyaç sahibi insanlardan ve üst düzey yöneticilerden oluşan 500 kişinin katılımıyla iftar programı düzenlendi.

TİKA tarafından düzenlenen programa T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu ve TİKA Hukuk Müşaviri Mehmet Parlak ev sahipliği yaptı. Ramazan ayında Türk kültürünü ve iftar neşesini farklı toplumlar ile yaşamak amacıyla birçok farklı kesimden katılımcılar davet edildi. Bu kapsamda Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi (SUPKEM), Kenya İmamlar ve Hatipler Konseyi başta olmak üzere Müslüman otoritelerin katılımının yanı sıra Kenya'daki ikili ve çok taraflı uluslararası kalkınma işbirliği kuruluşlarının temsilcileri, kamu ve sivil toplum örgütü temsilcileri, çok sayıda yabancı misyon görevlileri ile Kenya'daki vatandaşlarımız ve Türkiye mezunları iftar programına katılım sağladı.

TİKA Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek tarafından yapılan açılış konuşması ardından Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi üyelerinden ve Kenya İslami Bankacılık Konseyi Danışma Kurulu Profesör Sheikh İbrahim Lethome, İslam’ın çok kültürlülüğe olan bakış açısını özetleyen bir konuşma yaptı. Lethome, “Müslümanların Ramazan ayı vesilesiyle dil ve din ayrımı yapmadan herkesi bir sofranın etrafında toplaması ramazanın ruhunu yansıttığını” ifade etti. Lethome, “TİKA'nın vermiş olduğu iftar, Müslüman ve Hristiyan her iki tarafı da aynı sofrada buluşturuyor. Benim için bu her daim devam etmesi gereken, takdir edilesi bir ruh ve anlayıştır." diyerek TİKA’ya böyle bir konsepti tercih ettiği için teşekkürlerini iletti. 

Kapanış konuşmasını yapmak üzere Büyükelçi Miroğlu tarafından Ramazan ayının önemini ve Türkiye-Kenya ilişkilerinin önemini vurgulayan bir konuşma yapıldı. Halkın çoğunluğunun Hristiyan olduğu Kenya'da aralarında İslam’ı yeni seçen yabancıların, diplomatların ve yerel halkın bulunduğu bir iftar programı vesilesiyle Ramazan'ın getirdiği hoşgörü ve bereket farklı inanç gruplarından insanlar tarafından paylaşıldı.

Sonraki Haber

Herat’ta Engelli Vatandaşlara İftar Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan Herat’ta Pîr-i Herat Vakfı tarafından yönetilen Dârülaceze’de iftar programı düzenlendi. Hayırseverlerin bağışları ile ayakta duran vakıf, çok sayıda engelli, bakıma muhtaç kişileri bir ebeveyn şefkati ile...