Haberler

16 Mayıs 2017

Kazakistanlı Eğitimcilere Türkiye’de Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılında başlatılan “Kazakistan Cumhuriyeti Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi” programı 24 Nisan-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Kazakistan’da Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı, TİKA’nın özellikle Orta Asya ülkelerine yönelik sürdürdüğü ve teknik kapasiteyi geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar arasında önemli bir yer tutuyor. Bu çerçevede düzenlenen programın açılışı Zeytinburnu Polis Kongre ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Açılış programına katılan Orta Asya Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin temelinde iki kardeş halkın paylaştığı ortak değerlerin bulunduğunu, ortak tarih, kültür, köken ve dil gibi değerlerin iki ülkeyi birbirine bağladığını belirtti. Programa iştirak edecek eğitimciler ve onların öğrencilerinin iki ülke arasındaki dostane ve yakın ilişkilerin daha ileri götürülmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Bu yıl altıncısı düzenlenen programa, 2012-2016 yılları arasında farklı branşlardan 350’ye yakın öğretmen ve okul yöneticisi iştirak etti. İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5 ayrı meslek lisesinde uygulanan programa kardeş ülke Kazakistan'dan; turizm ve aşçılık, bilgi işlem ve programlama, tarım, mesleki eğitimde yönetim, ilkokul eğitimi branşlarında 50 öğretmen ve 2 yönetici olmak üzere toplam 52 kişi katıldı. Eğitim Programının Bilgi-İşlem ve Programlama bölümü, Bağcılar Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde, Turizm ve Aşçılık Bölümü Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde, Tarım Bölümü Üsküdar Selimiye Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde, Mesleki Eğitimde Yönetim Bölümü Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, İlkokul Eğitimi Bölümü Fatih Beyazıt Ford Otosan İlkokulunda gerçekleştirildi.

İki haftalık programın ardından düzenlenen törenle katılımcılara sertifikaları verildi. Kazak eğitimciler, TİKA’nın kendilerine sağladığı bu imkandan büyük memnuniyet duyduklarını ve teşekkür ettiklerini, verilen eğitimin mesleki kariyerlerinde önemli bir yeri olduğunu ifade ettiler. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Sudan’ın Tarım ve Arıcılık Projelerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) en önemli gelir kaynağı tarım olan Sudan’da tarım ve arıcılık projelerine desteğini sürdürüyor. Nil Nehri’nin suladığı bereketli toprakları ile Afrika’nın en önemli tarım ülkelerinden biri olan Sudan’da tarım ve...