Haberler

16 Mayıs 2017

TİKA’dan Sudan’ın Tarım ve Arıcılık Projelerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) en önemli gelir kaynağı tarım olan Sudan’da tarım ve arıcılık projelerine desteğini sürdürüyor.

Nil Nehri’nin suladığı bereketli toprakları ile Afrika’nın en önemli tarım ülkelerinden biri olan Sudan’da tarım ve hayvancılık faaliyetleri ülkenin en önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Çoğunlukla geleneksel yöntemlerin kullanıldığı ülkede TİKA, 2010 yılından bu yana sürdürdüğü tohum projesi ile Darfur bölgesindeki 5 ayrı eyalette dağıttığı tohum ve zirai aletler ile bölge halkı başta olmak üzere tüm Sudan’a mal olan tarım projelerini her yıl gerçekleştirmeye devam ediyor.

Darfur bölgesinin dışında da çeşitli tarım projeleri gerçekleştiren TİKA,  tohum projesinin yanı sıra Sudan’ın diğer eyaletlerinde de meyve, sebze, sera, fidan, tohum, arıcılık ve balcılık projeleri ile Sudan’a destek olmayı planlıyor.

TİKA organizasyonu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan zirai/tohum projeleri ile arıcılık ve bal üretimi projeleri uzmanlarından oluşan iki Ziraat Mühendisi Sudan’a geldi.

TİKA tarım ve arıcılık uzmanları heyetini kabul eden Sudan Tarım Bakanı Prof. Dr. İbrahim Eddikhayr,  heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bir tarım ülkesi olan Sudan’da Türkiye’nin tecrübelerinden uzun yıllar faydalandıklarını ve Türkiye’ye yardımlarından dolayı müteşekkir olduklarını belirtti. Yeni tarım projelerinin gerçekleştirilebilmesi için TİKA’nın desteğine ihtiyaçları olduğunu, heyetin temaslarına ve saha çalışmalarına her türlü desteği vereceklerini, Türkiye’nin her alanda desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Eddikhayr katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sudan Federal Meclisi’nde heyet ile görüşen Sudan Federal Kabine Bakanı Ahmed Saad, Federal Meclis Tarım Komisyonu Başkanı Muhammed Abdürrahim Ahmed, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Ali Muallim Ali,  Sudan tarım potansiyelinin ve yeni projelerin uygulanmasının öneminden bahsederek vermiş olduğu destekten dolayı TİKA’ya teşekkür ettiklerini söyledi.

TİKA tarım heyeti,  Darfur eyaletlerinin yanı sıra Elcezire ve Sinnar eyaletlerinde de tohum, sulama, fide, sera, arıcılık ve bal üretimi konularında resmi temas ve saha incelemelerini gerçekleştirdi. Heyete eşlik eden Sudanlı yetkililer sürdürülmekte olan tarım projelerinin genişletilmesini beklediklerini ve yerel ihtiyaçların dikkate alınarak arıcılık, bal üretimi, tohum, fidancılık, sulama, sera başta olmak üzere Türkiyenin desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Heyetin yaptığı saha çalışmalarının ardından yapılacak değerlendirmeler neticesinde başta tohum ve arıcılık olmak üzere TİKA’nın Sudan’da tarım faaliyetlerine devam etmesi bekleniyor. 

Sonraki Haber

Hindistan ile Türkiye Arasında Gönül Köprüleri Tekrar Canlanıyor

Mumbai Üniversitesi’ne bağlı All India Khilafat Committe Collee of Education isimli yüksekokulun öğretim görevlilerine TİKA tarafından Türkiye’de işbirliği programı düzenlendi. Türkiye’nin Hindistan'la olan tarihi ve kültürel bağlarının tekrar canlandırılması ve ülkeler arasında işbirliğinin arttırılması kapsamında...