Haberler

11 Ekim 2013

Kazakistanlı Eğitimciler Sertifikalarını Aldı

Mesleki eğitim konusunda kalıcı ve kapsamlı işbirliği tesis etmek amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde Kazakistanlı eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen 2013 yılı mesleki ve teknik eğitimde eğiticilerin eğitimi programı tamamlandı. Eğitimlerini tamamlayan eğitimciler sertifikalarını aldı.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde Kazak eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen 2013 mesleki teknik eğitim programı tamamlandı. Tarım, veterinerlik, okul öncesi eğitim, turizm ve inşaat branşlarında 2 haftalık eğitim alan 61 eğitimci İstanbul Emniyet Müdürlüğü Zeytinburnu Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törene; TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Kuat Kanafeev, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Grup Başkanı Mehmet Ali Akdağ, Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Grup Başkanı Bekzade Mukhanova, Kazakistan heyeti, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören öncesi açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, geçtiğimiz yılda 120 eğitimciye sertifika töreni düzenlendiğini ve bu toplantıda yer aldığını belirterek, “Bizim kültürümüzde medeniyetimizde sadece kişinin eli öpülür. Annenin, babanın ve hocaların eli. Evlatlarımızı emanet ettiğimiz siz hocalarımızın tecrübe paylaşımı için böyle bir fedakârlığa girip karşılıklı olarak meslektaşlarınızla buluşmanız ve kendi birikimlerinizi karşılıklı olarak paylaşmanız ve geliştirmeniz çok önemli bir çalışma” dedi. Söz konusu eğitimlerde önemli olanın karşılıklı paylaşım olduğunu ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Biz burada her hangi yardım yapmıyoruz. Güçlü ve kuvvetli bir şekilde işbirliği yapıyoruz. Önemli bir devlet konumunda olan, güçlü bir ekonomisi olan ve giderek de zenginleşen Kazakistan’ın daha da güçlü ve başarılı işlere imza atacağına gönülden inanıyoruz” diye konuştu.

Kazakistan’ın başarılarından bahseden TİKA Başkanı Serdar Çam, “Dünyada ilk defa İslam ülkesi olarak ve Türk dünyasının temsilcisi olarak uzaya insan gönderen ve uzay üstü olan tek ülke Kazakistan’dır. Türkiye’de ki kardeşlerimiz için bir gurur kaynağıdır. İnşallah bu tip merkezleriniz teknik ve bilimsel merkezlerinizin sayısı daha da artar. Ama ne kadar güçlü olunursa olunsun insanları yeteri kadar geliştiremezseniz bu bir sıkıntı doğurur. Dolayısıyla siz kıymetli hocalarımızın yetiştireceği öğrenciler çok önemlidir. Bu yüzden bütün kurumlarda bütün alanlarda yeteri kadar eğitimler yapılmalıdır. Siz buraya geldiğinizde belli konularda mesleki tecrübelerinizi kazanarak gönderiliyorsunuz ancak burada siz kendi tecrübelerinizi bırakıyorsunuz. Sadece tecrübelerinizi değil gelenek ve göreneklerinizi de bizlere aktarıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Kuat Kanafeev, iki kardeş ülke arasında eğitim ve kültür arasındaki ilişkiler aktif bir şekilde geliştiğini belirterek, “Bu eğitimlerin her zaman sürmesinin arzu ediyorum” dedi. Konuşmalarının ardından TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindekiler, Kazakistanlı eğitimcilere sertifikalarını verdi. Katılımcılar bugün Türkiye’den ayrılacak.

Sonraki Haber

TİKA'dan Özbek Çocuklara Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, gerçekleştirilen Plastik Cerrahi Ameliyatı Projesi kapsamında, Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşcen başkanlığında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan doktor ve hemşirelerden oluşan ekip, Özbekistan’ın tarihi...