Haberler

11 Ekim 2013

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı (Apc) ile Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlı ile Kolombbiya Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı ( APC) arasında karşılıklı işbirliğini artırmak ve mevcut ilişkileri daha da güçlendirmek adına mutabakat zaptı imzalandı.

Kolombiya ile Türkiye arasındaki karşılıklı işbirliği imkanlarını değerlendirmek ve görüş alışverişlerinde bulunmak üzere 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren ülkemizde bir dizi temaslarda bulunan Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı (Agencia Presidencial de Cooperacion International – APC) Başkanı Sandra Bessudo Lion ve beraberindeki heyet Kosgeb, GAP İdaresi ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla yaptığı görüşmelerin ardından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’yı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında önce TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi ( DOGAL) yetkilileri ve APC heyeti arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından TİKA ve APC arasında turizm, sosyal ve ekonomik altyapılar, bilim ve teknoloji, enerji, üretkenlik ve rekabetçilik, tarım ve toplumsal destek projeleri gibi alanlarda karşılıklı işbirliğinin tesis edilmesi ve mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesine zemin hazırlayacak Mutabakat Zaptı TİKA adına Dr. Serdar Çam ve APC adına Sandra Bessudo Lion tarafından imzalandı.

Atılan imzaların ardından konuşan APC Başkanı Lion, iki ülke arasında son derece güzel ilişkilerin olduğunu ve atılan bu imzalarla mevcut iyi ilişkilerin daha da güçleneceğini temenni ettiğini dile getirdi.
TİKA daha önce Latin Amerika’da Peru, Bolivya ve Guatemala’da teknik işbirliği projeleri gerçekleştirmişti. İmzalan mutabakat zaptı Kolombiya’da gerçekleştirilecek işbirliği projeleri için önemli bir adım oldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Özbek Çocuklara Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, gerçekleştirilen Plastik Cerrahi Ameliyatı Projesi kapsamında, Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşcen başkanlığında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan doktor ve hemşirelerden oluşan ekip, Özbekistan’ın tarihi...