Haberler

18 Kasım 2014

Kazakistan'da Türk Dünyasının Ortak Şahsiyetleri Anıldı

Kazakistan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Barış ve Uyum Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte Türk Dünyasının ortak şahsiyetleri anıldı.

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali başkanlığında Barış ve Uyum Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte Türk Dünyasının ortak şahsiyetleri; Ali Bey Hüseyinzade, Mamed Emin Rasülzade, Turar Rıskulov, Sultanbek Kojanove ve İsmail Gaspralı anıldı.

Toplantıda, ‘dilde, fikirde ve işte birlik’ sözüyle ön plana çıkan Gaspralı İsmail’in vefatının 100’üncü yıl dönümünü de kutlandı. Gaspıralı İsmail’in torunu Gulnara Seitvaniyeva dedesinin düşünce dünyasına ilişkin bilgiler verdi ve Türk Dünyasına verdiği hizmetleri anlattı.

TİKA Ora Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk ve Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel’in de katıldığı toplantıda Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kırım, Tataristan, Moğolistan, ABD ve Japonya’dan katılan bilim adamları birer sunum yaptı. UNESCO vefatının 100. yılı dolayısıyla 2014 yılını İsmail Gaspıralı Yılı ilan etmişti.

Sonraki Haber

Moldova İçişleri Bakanlığı Uzmanlarına İnsan Kaynakları ve Yönetim Kursu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Moldova’nın Başkenti Kişinev’de Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’ndan 22 uzmana İnsan Kaynakları ve Yönetim Liderlik Kursu düzenlendi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde teknik işbirliği kapsamında kamu, kurum...