Haberler

18 Kasım 2014

TİKA'dan Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Ukrayna’da uluslararası teknik yardım projeleri kapsamında Kiev’in en tarihli ve tanınmış hastanelerinden birisi olan Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi’ne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu.

1875 yılında hizmete açılan ve Çar III. Aleksandr’ın ismini taşıyan Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi, Ukrayna’nın en köklü sağlık kurumlarından birisi olma özelliğini taşıyor. Uzun tarihi boyunca dünyaca ünlü doktor ve akademisyenlerin çalıştığı söz konusu hastanede 1909 yılında ilk defa miyokard infarktüsü (kalp krizi) teşhisi konulmuş ve adı geçen hastalığın klinik tablosu açıklanmıştı. Suni yemek borusunun yapılmasına yönelik ameliyatlara da Oleksandrivska Klinik Hastanesi doktorlarınca başlandı. 1986 yılında Çernobil Faciasından maruz kalan 18.000 kişiye yardım sağlayan Hastanenin hâlihazırdaki personel sayısı 1.592’ye ulaşıyor. Yılda 40.000 kişiye sağlık hizmeti sunan Oleksandrivska Klinik Hastanesi’nde kardiyoloji, nöroloji, cerrahlık, sinir cerrahisi, üroloji, göz hekimliği, kadın doğum hastalıkları gibi toplam 27 bölüm hizmete açık.

Hastanenin genel reanimasyon (yoğun bakım), kardiyolojik reanimasyon, üroloji reanimasyon, serebrovaskülar (beyin damar) hastalıkları ve yoğun tedavi bölümlerinde ihtiyaç duyulan fonksiyonel yataklar TİKA tarafından temin edildi. Kiev Belediyesi Sağlık Departmanı, Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi ve TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü Yetkilileri TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törende açıklamalarda bulunan Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi Başhekimi Vasilişin Roman, hastanenin şartlarının iyileştirilmesine yönelik birçok teklif alınmasına rağmen hemen hepsinin sözde kaldığını ve TİKA tarafınca verilen desteğin son yıllar da realize edilen nadir katkılardan biri olduğunu belirtti. Reanimasyon bölümlerinde yatan hastaların iyileşmeleri için ameliyat gördükten sonraki bakımlarının çok önemli olduğunu ve bunun için konforlu bir ortam oluşturulmasının hayati önem taşıdığını belirten Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi Başhekimi Vasilişin, hafif, taşınmayı ve yaşam destek sisteminin kullanılmasını kolaylaştırması bu yatakların yardımıyla yatan hastalara daha iyi bakım hizmetlerin verilebileceğini ifade etti. Kiev Oleksandrivska Klinik Hastanesi Başhekimi Vasilişin, hastanenin TİKA’nın projelerine dâhil edilmesinden duyduğu mutluluğu ve gelecekte kurumlar arasındaki işbirliğinin devam edeceğine dair ümidini paylaştı.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise Ukrayna’daki TİKA’nın faaliyetlerinden kısa bir bilgilendirmede bulunduktan sonra başta Kiev olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinde de sağlık alanında uygulanan ve uygulanması planlanan projelere değinerek, sağlık sektörüne yapılan katkının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Sonraki Haber

Moldova İçişleri Bakanlığı Uzmanlarına İnsan Kaynakları ve Yönetim Kursu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Moldova’nın Başkenti Kişinev’de Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’ndan 22 uzmana İnsan Kaynakları ve Yönetim Liderlik Kursu düzenlendi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde teknik işbirliği kapsamında kamu, kurum...