Haberler

11 Şubat 2014

Kazakistan'da Mesleki ve Teknik Alanda Eğiticilerin Eğitimine Devam Ediliyor

Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi programı kapsamında Kazakistan’da mesleki ve teknik eğitim okullarının yerinde görülmesi ve çeşitli incelemelerde bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle çalışma ziyareti düzenlendi.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğinde 2012 yılından bu yana Kazakistan’a yönelik Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi programı yürütülüyor. Söz konusu proje kapsamında 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye’deki Mesleki ve Teknik Okullarda uygulamalı eğitim çalışmalarına katılmak üzere toplam 181 Kazakistanlı öğretmen Türkiye’ye geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde üç yıldan bu yana başarıyla yürütülen projenin 2014 yılında da devam ettirilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda, bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının Kazakistan’daki mesleki ve teknik eğitim okullarını yerinde görmesi ve ihtiyaçlarını saptaması amacıyla bir çalışma ziyareti düzenlendi. TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen ziyaret kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 13, TİKA’dan ise 2 uzmanın katılımıyla başkent Astana ve Almatı’daki farklı okullarda incelemelerde bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının söz konusu çalışma ziyareti kapsamında Almatı’da Tolgar Tarım Koleji, Türk Kazak Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, Kazak Milli Tarım Üniversitesine bağlı Almaata Tarım Lisesi, Pedagoji Koleji, Astana’da ise Mesleki Eğitim Araştırma ve Metodoloji Merkezi, Kazakistan Demir Yolu Ulaşım Teknolojileri Merkezi, Kazak Telekom Eğitim Merkezi, Mesleki ve Teknik Lisesi, Fen Kolejleri ve İşletme Liseleri gezildi. Yerinde incelemeler sırasında bu okulların teknolojik alt yapıları, müfredatları, çeşitlik işçi ve işveren birlikleri ile yapılan işbirliği çalışmaları hakkında bilgi alınarak, Kazakistan’daki uygulamalar değerlendirildi.

Program kapsamında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. İşbirliği olanakları değerlendirilerek kardeş okul anlaşmaları imzalandı. Taraflar düzenlenen programdan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak mesleki ve teknik eğitim alanında işbirliğine verilen desteğin devam etmesi temennisinde bulundular.

Kazakistan’ın 2050 yılı strateji planı kapsamında ülkenin ve nüfusun ihtiyaçlarına uygun bir eğitim sistemi kurulması ve modern çağa uyum sağlaması amaçlandı. Bu sistem çerçevesinde ise mesleki ve teknik eğitim büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda farklı ülkelerde bu alanda gerçekleştirilen uygulamalar incelenerek, işbirliği çalışmalarına gidiliyor. Kazakistanlı yetkililer bu durumda Türkiye’nin tecrübelerine ise büyük ilgi gösteriyor. Bu ilgi TİKA tarafından olumlu karşılanarak, Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi programının 2014 Nisan ayında da gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalara başlandı.

Sonraki Haber

Güney Sudan Gümrük Görevlilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Güney Sudan Cumhuriyeti idaresinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerine Gümrük Görevlilerine Eğitim programı ile devam ediyor. Güney Sudan Cumhuriyeti’nden 30 Gümrük Görevlisi, TİKA’nın koordinesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı...