Haberler

29 Mayıs 2014

Kazakistan'da Jambıl Jabaev Lisesi'ne Dikiş Atölyesi Açıldı

Kazakistan’ın en eski okullarından biri olan, 107 yıldır faaliyet gösteren Jambıl Jabaev Lisesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından üç sınıftan oluşan dikiş atölyesi açıldı.

TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Kazakistan’ın en eski okullarından biri olan, Jambıl Jabaev Lisesi’ne TİKA tarafından üç sınıftan oluşan dikiş atölyesi açıldı. Söz konusu projeyle, 1800 öğrencisi bulunan Jambıl Jabaev Lisesi’nin her yıl 300 öğrencisinin atölyede düzenlenecek eğitim programları ile geleneksel ve modern üretim tarzlarını öğrenerek sertifika sahibi olması hedefleniyor. Ayrıca, atölyenin Türk halklarının el sanatlarının öğretildiği bir merkez haline gelmesi planlanıyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle Kazakistan 2050 kalkınma planının önemli öğelerinden biri olan mesleki eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunuldu. Açılış programına katılan okul müdürü, öğretmenler, veliler ve öğrenciler TİKA’nın desteğinden dolayı teşekkürlerini dile getirdiler. Proje kapsamında atölye için dikiş, nakış ve örgü makineleri ile overlok, ütü masası ve bilgisayar gibi malzemeler TİKA tarafından temin edildi.

Sonraki Haber

Ali Bey Hüseynzade Azerbaycanlı Öğrencilerin Kaleminden Yeniden Anlatıldı

Kültürel yozlaşmaya karşı, ortak değerleri yaşatıp temsil eden şahsiyetleri daha iyi anlamak ve anlatmak konusunda gençlerin teşvik edilebilmesi amacıyla TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği işbirliğinde hayata geçirilen...